Domov Veda a technika Najvyššie budovy sveta

Najvyššie budovy sveta

Autor: Miky

S rapídnym technologickým pokrokom posledných desaťročí sú architekti a stavbári schopní navrhnúť a postaviť budovy so závratnou výškou. Kým pred 100 rokmi mala najvyššia budova sveta „len“ 241,4 m, dnes na svete stojí 74 budov s výškou nad 350 m. V článku sa pozrieme na 5 najvyšších z nich.

Lotte World Tower

Neroson, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Piatou najvyššou budovou sveta je Lotte World Tower nachádzajúca sa v hlavnom meste Južnej Kórei Soule. 123 pochodový mrakodrap je najvyššou budovou na Kórejskom polostrove, pričom meria 555 m. Budova je navrhnutá tak, aby odolala zemetraseniam s magnitúdou do 9 Richterovej stupnice a vetru až 80 m/s. Otvorená bola v roku 2017, no ešte pred jej dokončením sa ju podarilo zdolať dvom freeclimberom, ktorí následne dostali zákaz vstupu do budovy.

Ping An IFC

Mx. Granger, CC0, via Wikimedia Commons

Medzinárodné finančné centrum poisťovne Ping An sa nachádza v meste Shenzhen v Číne. Rovnako ako Lotte World Tower aj táto budova bola navrhnutá americkým architektonickým štúdiom KPF. S výškou 599 m sa radí na druhé miesto v Číne a štvrté na svete. 115 nadzemných a 5 podzemných poschodí obsluhuje celkovo 33 výťahov dosahujúcich rýchlosť 10m/s. Výstavba mrakodrapu trvala 7 rokov a dokončený bol v roku 2017.

Abraj al Bait

Tento komplex mrakodrapov sa nachádza v tesnej blízkosti najposvätnejšieho miesta moslimov v Mekke. Jeho výstavbu nefinancovala súkromná spoločnosť, ale samotná Saudská Arábia. Hlavným účelom budov je poskytnutie hotelových služieb pútnikom v Mekke. Najvyššou budovou komplexu je Kráľovská hodinová veža, ktorá sa týči do výšky 601 m a v jej vrchnej časti sa nachádzajú najväčšie hodiny na svete s priemerom 43 m. Vo vrchných štyroch poschodiach hodinovej veže sa nachádza múzeum.

Shanghai Tower

Baycrest, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Druhá najvyššia budova sveta sa, ako napovedá jej názov, nachádza v čínskom Šanghaji. Druhé miesto sa jej ušlo aj v rýchlosti výťahov. Jej výťahy sa pohybujú maximálnou rýchlosťou 74 km/h. Pýšiť sa však môže prvým miestom (spolu s Ping An IFC) v rebríčku najvyššie položených vyhliadkových plošín. Vyhliadková plošina tejto budovy sa totižto nachádza vo výške závratných 562 m. Mrakodrap má 128 poschodí s celkovou výškou 632 m a dokončený bol v roku 2014.

Burj Khalifa

V preklade Kalifova veža bola pôvodne nazývaná ako Dubajská veža, no k premenovaniu došlo na počesť prezidenta Spojených arabských emirátov ako prejav vďaky za pôžičku, ktorú vláda SAE poskytla dubajskému emirátu peniaze na tento projekt. S výškou 828 m nemá na svete konkurenciu. Stavba stála len približne 1,5 miliardy dolárov a to najmä vďaka lacnej pracovnej sile z juhovýchodnej Ázie. V najteplejších dňoch potrebuje klimatizačný systém výkon 46 MW, čo zodpovedá roztopeniu 12 000 ton ľadu za deň.

Mohlo by Vás zaujímať