Domov Veda a technika Najdlhšie cestné tunely sveta

Najdlhšie cestné tunely sveta

Autor: Miky

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký dlhý je najdlhší cestný tunel na svete? V tomto článku sa to dozviete.

Lærdal

Laerdal tunel

Autor: Svein-Magne Tunli, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Najdlhší cestný tunel na svete je Lærdalský tunel, ktorý sa nachádza v Nórsku a spája nórske oblasti Aurland a Lærdal. Celková dĺžka tunela je 24,51km. Tunel bol otvorený v roku 2000, pričom jeho výstavba trvala 5 rokov.

Yamate

Tento tunel drží miesto druhého najdlhšieho cestného tunela na svete a najdlhšieho cestného tunela v Japonsku s celkovou dĺžkou 18,2km. Tunel Yamate spája dve časti mesta Tokyo a to konkrétne Toshima a Shinagawa. Výstavba začala v roku 1992. Tunel bol čiastočne otvorený v roku 2007 a do plnej prevádzky bol uvedený v roku 2015.

Zhongnanshan

Na tretie miesto sa radí tunel Zhongnanshan, ktorého dĺžka je takmer presne 18km. Tunel sa nachádza v pohorí Zhongnan, podľa ktorého nesie aj meno. Je to najdlhší dvojrúrový cestný tunel v Číne. Výstavba trvala 5 rokov a začala v roku 2002.

Jinpingshan

Ďalší v poradí je opäť tunel nachádzajúci sa v Číne, konkrétne v provincii Sečuan. Meno nesie takisto po pohorí, v ktorom sa nachádza. Tunel je súčasťou komplexu vodných elektrární na rieke Yalong. Celková dĺžka tunela je 17,5km a dokončený bol v roku 2011.

Gotthard

Cestný tunel Gotthard

Autor: Grzegorz Święch, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Tento tunel sa nachádza vo švajčiarskych Alpách a spája oblasti Göschenen a Airolo. S celkovou dĺžkou 16,5km sa radí na piate miesto medzi najdlhšími cestnými tunelmi sveta. V čase svojho vzniku v roku 1980 bol najdlhším cestným tunelom na svete. Jeho výstavba trvala 10 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať