Domov Veda a technika Kto stojí za vynálezmi, ktoré používame každý deň?

Kto stojí za vynálezmi, ktoré používame každý deň?

Autor: Miky

Zamysleli ste sa niekedy pri pobyte na WC, komu môžete ďakovať za toaletný papier? Ak áno, tak tu sa dozviete odpoveď.

Toaletný papier

Zdroj: Pixabay

V priebehu storočí ľudia používali rôzne veci na análnu hygienu. Rimania napríklad používali morskú hubku napichnutú na drevenú paličku či kus látky. Prvé známky o používaní papiera na hygienické účely pochádzajú zo 6. storočia. Za „otca“ moderného toaletného papiera sa považuje Joseph Gayetti, ktorý ho v roku 1853 začal predávať.

Guľôčkové pero

Zdroj: Pixabay

Vynájdenie moderného guľôčkového pera sa prisudzuje maďarskému redaktorovi Lázslóovi Biróvi a jeho bratovi Györgymu, ktorí si v roku 1938 nechali patentovať dizajn guľôčkového pera s novým typom atramentu. Samotné guľôčkové pero bolo vynájdené už skôr, avšak malo problémy s tečením atramentu alebo s jeho vysušením vo vnútri pera.

Zubná kefka

Zdroj: Pixabay

Tentoraz sa pozrieme na hygienu z opačného konca ľudského tela. Tak, ako v prípade toaletného papiera, aj pri zubnej kefke prešli ľudia v histórii určitým vývojom. Najprv používali rôzne konáriky, perie vtákov, kosti či zvieraciu srsť. Najstaršie dôkazy o zubnej kefke, ktorá sa konštrukčne podobá na tú modernú, pochádzajú z 7-10. storočia z Číny. Pozostávala z kosti alebo konáriku, na ktorú boli pripevnené štetiny z prasaťa. Modernú zubnú kefku začal ako prvý masovo predávať William Addis v roku 1780.

Zips

United States Patent Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Whitcomb Judson bol úspešným vynálezcom, ktorý mal na svojom konte viac než 30 patentov. Väčšina z nich bola z oblasti strojárstva, keďže bol strojný inžinier. Najznámejším z nich je však zips, ktorý vynašiel v roku 1891 na stiahnutie čižiem.

Klimatizácia

Zdroj: Pixabay

Za modernou elektrickou klimatizáciou stojí americký vynálezca Willis Carrier. Prvú elektrickú klimatizáciu vynašiel v roku 1902. Firma Carrier Global, ktorú založil v roku 1915, vyrába klimatizácie dodnes a má okolo 53 000 zamestnancov.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie