Domov Veda a technika Architektonický zázrak – najdlhší plávajúci most na svete

Architektonický zázrak – najdlhší plávajúci most na svete

Autor: Dano

Pri slove betón si mnohí z nás predstavia ťažké a pevné dielce, z ktorých sú postavené budovy, cesty a stavby všade navôkol. Vedeli ste ale, že betón dokáže za istých okolností aj plávať?

Evergreen Point Floating Bridge

V americkom štáte Washington, len pár kilometrov od mestečka Medina sa nachádza jazero Washington, na ktorého hladine sa nachádza svetový unikát. Reč je o pontónovom moste Evergreen Point (Bridge 520), ktorý je vďaka dĺžke 2347 metrov najdlhším pontónovým mostom na svete (a zároveň najširším mostom v stredovom bode – 35m). Čo je na ňom ale výnimočné?

Záber na pontónový most Evergreen Point
SounderBruce, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

No predsa samotný fakt, že celá táto mohutná stavba z asfaltu, betónu a ocele, navyše doplnená stovkami áut, dokáže vďaka pontónom plávať na hladine jazera. Betón, ako jeden z najuniverzálnejších materiálov sveta, dokáže toho naozaj mnoho. Staviame z neho cesty a budovy, dokážeme ním izolovať radiáciu, no a v neposlednom rade aj vytvoriť špeciálne vzduchom plnené vodotesné pontóny, vďaka ktorým dokážu aj stavby ťažké desiatky tisícok ton plávať na hladine.

Pri stavbe tohto mosta sa použilo až 77 takýchto pontónov, pričom každý z nich váži tisícky ton. Aj napriek váhe ale vďaka kombinácií dostatočnej robustnosti a vztlaku dokážu podopierať masívny most a zároveň plávať na hladine.  Hlavných 21 pontónov je umiestnených pozdĺžne, pričom každý má rozmery 110x23x8,5m a hmotnosť cca 10,000 ton. Na zachovanie stability im asistuje 54 menších doplnkových pontónov s hmotnosťou 2,300 ton. Všetko ešte držia pohromade dva hlavné krížové pontóny na oboch koncoch mosta, ktoré dokážu zniesť až 61cm kolísanie hladiny vody. Rovnako tak slúžia aj ako tlmiaci systém, ktorý podľa návrhárov dokáže odolať zemetraseniu až s magnitúdou 9 stupňov.

Záber na most so 77 pontónmi
Joe Mabel CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Technologický zázrak za miliardy dolárov

Po niekoľkých poškodeniach a nákladných revíziách boli všetky pontóny navyše doplnené o diaľkovo monitorované senzory, ktoré včas dokážu detegovať poškodenie a úniky a zabrániť tak hroziacej katastrofe. Tento architektonický skvost vďaka vyššie spomenutým atribútom získal v roku 2017 prestížnu cenu Grand Conceptor od Americkej rady strojárskych spoločností (ACEC). No a ak by vás zaujímalo, koľko celá táto sranda stála, tak vrátane rôznych revízií a opráv sa momentálne cenovka pohybuje na úrovni takmer 5 miliárd dolárov.

Pokiaľ vás tento článok zaujal, určite si prečítajte aj Prečo mrakodrapy nespadnú? , kde vás čakajú ďalšie architektonické zaujímavosti!

Zdroje:

  1. ISBN: 978-80-551-78004
  2. Wikipedia

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie