Domov Šport Čo ste (možno) nevedeli o zimných športoch

Čo ste (možno) nevedeli o zimných športoch

Autor: Miky

Aktuálne nám vládne tuhá zima a to nám vnuklo myšlienku napísať zopár faktov a zaujímavostí o zimných športoch.

Korčuľovanie pravdepodobne vzniklo už okolo roku 1000 p.n.l. v Škandinávii, kedy si ľudia na nohy priväzovali miesto korčúľ kosti zvierat.

V stredoveku bolo korčuľovanie na ľade obľúbené najmä v Holandsku, pričom sa stalo aj námetom pre obrazy niektorých známych maliarov.

Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

Ľadové korčuľovanie sa delí na krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie. Pri rýchlokorčuľovaní súťažiaci dosahujú priemerné rýchlosti aj vyše 50 km/h.

Všeobecne sa verí, že v počiatkoch hokeja sa namiesto puku používalo zamrznuté kravské lajno.

Dnes sa pred profesionálnymi zápasmi puky nechávajú zmraziť, aby sa predišlo prílišnému odrážaniu resp. odskakovaniu pukov.

Štandardný rozmer puku je valec s výškou 1 palec a priemerom 3 palce. Medzi najväčších producentov pukov na svete patrí Slovensko, konkrétne firma Vegum z Dolných Vesteníc, ktorá dodáva puky aj do NHL.

Matt Boulton, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Prvý hokejový zápas v krytej hale sa odohral 3. marca 1875 v kanadskom Montreale. Prvá umelo vytvorená ľadová plocha bola otvorená o rok neskôr v Londýne.

Lyžovaniu sa ľudia venujú pravdepodobne už 5000 rokov, pričom spočiatku sa lyžovanie používalo ako spôsob dopravy.

Nie vždy boli lyže symetrické. Až do 19. storočia sa v Škandinávii používali asymetrické lyže, pričom dlhšia lyža sa používala na kĺzanie a kratšia lyža na odrážanie.

Ivan Origone z Talianska drží svetový rekord v dosiahnutí najväčšej rýchlosti na lyžiach – necelých 255 km/h.

Simon billy, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Lyžovanie na rýchly transport v zimnej krajine sa využívalo aj počas viacerých vojen. Aj vďaka tomu sa malé Fínsko dokázalo dlho brániť Sovietskemu zväzu v Zimnej vojne.

Finnish official photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Prvý snowboard vznikol spojením dvoch lyží dokopy. Američan Sherman Poppen ho vytvoril v zime roku 1965, aby dostal jeho dcéry von z domu a jeho tehotná žena mohla mať doma trochu kľudu a ticha.

Mohlo by Vás zaujímať