Domov Príroda Najničivejšie zemetrasenia v histórii

Najničivejšie zemetrasenia v histórii

Autor: Miky

Ročne sa na Zemi vyskytne približne 1500 – 2000 zemetrasení s magnitúdou 5 a viac, no našťastie nie všetky z nich spôsobia vážne škody, či už materiálne alebo ľudské. Dnes sa však pozrieme na zemetrasenia, ktoré si oficiálne vyžiadali najviac obetí.

1. Shaanxi, Čína

Zemetrasenie z roku 1556 sa považuje za najničivejšie v histórii. Cisárske štatistiky hovoria o 830 000 obetiach. Prírodný živel si vyžiadal toľko obetí najmä z dôvodu, že obyvatelia vtedajšej Číny žili najmä v umelo vytvorených jaskyniach, ktoré sa pri silnom zemetrasení náhle zrútili.

2. Port-au-Prince, Haiti

Prezidentský palác, Logan Abassi / UNDP Global, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Prírodná katastrofa, ktorú máme ešte mnohí v pamäti. 12. januára pár minút pred piatou hodinou poobede zažili ľudia v Haiti šok. Veľké zemetrasenie s magnitúdou 7 (do 24. januára ďalších 52 menších zemetrasení) si podľa odhadov haitskej vlády vyžiadalo 220 000 – 316 000 životov. Približne 250 000 budov bolo vážne poškodených alebo zrovnaných so zemou, medzi nimi aj budova najvyššieho súdu, prezidentský palác či katedrála v hlavnom meste.

3. Antakya, Turecko

Na treťom mieste sa presúvame do Turecka resp. v dobe zemetrasenia do Byzantskej ríše. V máji roku 526 udrelo zemetrasenie plnou silou na provinciu Antiochia, čo malo za následok 250 000 obetí. Veľký počet obetí bol spôsobený tým, že sa v meste zišli ľudia zo širšieho okolia na oslavu sviatku Nanebovstúpenia Pána.

4. Tangshan, Čína

Pomník obetiam zemetrasenia v Tangshane, Alexis Rondeau, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Na štvrtom mieste sa opäť vraciame do Číny. Zemetrasenie udrelo na mesto Tangshan a okolie 28. júla 1976 s magnitúdou 7,6. Za krátko bolo 85% budov v meste zničených. Väčšina z nich bola postavená z tehál, čo sa prejavilo na počte obetí. Celkovo si zemetrasenie podľa oficiálnych štatistík vyžiadalo 242 419 ľudských životov.

5. Haiyuan, Čína

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 Richterovej stupnice zasiahlo provinciu Gansu v severozápadnej Číne v roku 1920, pričom si vyžiadalo 235 502 ľudských životov. Následne sa vyskytovali ešte menšie otrasy počas ďalších troch rokov. Následkom zemetrasenia boli niektoré rieky prehradené alebo zmenili svoje korytá.

Na záver môžeme ešte spomenúť podmorské zemetrasenie z nedávnej histórie, ktoré v roku 2004 spôsobilo vlnu tsunami, ktorá si vyžiadali takmer 228 000 obetí najmä na ostrove Sumatra v Indonézii.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie