Domov Príroda Leňochy: 40 minút bez nádychu či návšteva WC raz za týždeň

Leňochy: 40 minút bez nádychu či návšteva WC raz za týždeň

Autor: Miky

Pri pomyslení na leňochov si väčšina z nás vybaví pomalosť či oddych. Tieto na prvý pohľad smiešne a nemotorné zvieratá však skrývajú omnoho viac než by sme si mohli myslieť. Hoci o leňochoch ešte nevieme všetko, pár zaujímavých či bizarných faktov predsa len veda o týchto magických stvoreniach zistila.

Prekvapivo dobrí plavci

Pretože leňochy majú malé a slabé svaly v pomere k telu, pohybujú sa na zemi len veľmi pomaly a nemotorne. To však neplatí o vode. Leňochy sú výborní plavci a v prípade potreby, napríklad kvôli potrave či rozmnožovaniu, dokážu elegantne preplávať rieku či zaplavené územia pralesa.

Najpomalšie cicavce na svete

Samozrejme leňochy vďačia za svoje slovenské meno práve pomalému štýlu života. Dokonca sú považované za najpomalšie cicavce na svete. Väčšinu dňa, okolo 15 hodín, prespia. Leňochy majú veľmi pomalý metabolizmus a to je spôsobené tým, že sa živia ťažko stráviteľnou a energeticky slabo výživnou potravou – listami a výhonkami. Práve preto, že majú tak pomalý metabolizmus, ich telesná teplota sa pohybuje len okolo 30°C a musia ju regulovať tým, že sa vyhrievajú na slnku alebo naopak schovávajú v tieni. Pomalý metabolizmus má aj svoje výhody – leňochy vedia zadržať dych až na 40 minút!

Občasné vyprázdňovanie

Záber na leňochoda počas konzumácie jedla
Wikimedia Commons

Niektorí ľudia by možno leňochom závideli. Tieto živočíchy sa totižto vyprázdňujú len raz týždenne a vykonávanie ich potreby prebieha na zemi. Kvôli tomuto teda každý týždeň na zemi málo obratné leňochy riskujú svoj život. Nuž povedzme si úprimne, kto by to po týždni neriskol.

Život dole hlavou

Takmer celý svoj trávia tieto zvieratká zavesené na konári dole hlavou, kde sa držia pomocou silných pazúrov. Tým, že ich pazúry sú na rozdiel od ľudských prstov primárne zatvorené, sa môže stať, že aj po smrti zostane leňoch visieť na konári. Ich vnútorné orgány, ako napríklad obličky či pečeň, sú na život dole hlavou dokonca prispôsobené tým, že sú prichytené na stenu brušnej dutiny a netlačia tak leňochom na bránicu. Dokonca aj srsť leňochov rastie opačným smerom ako u väčšiny zvierat – od brucha smerom k chrbtu.

Pokojný hostiteľ

Záber leňochoda počas spánku
Davepape, Public domain, via Wikimedia Commons

Srsť leňocha nie zaujímavá len tým, že rastie opačným smerom, ale aj tým že v nej žije mnoho ďalších živočíchov. Jeho hrubá srsť poskytuje útočisko kliešťom, roztočom, chrobákom či moliam. Vďaka srsti sa však vie leňoch aj dobre maskovať. V dažďových pralesoch, kde leňochy žijú, sú časté zrážky a vysoká vlhkosť príčinou toho, že sa v ich srsti udomácnia riasy, čím jej dajú zelený nádych. Aby toho nebolo málo, niektoré huby odobraté zo srsti leňochov môžu byť potenciálne využité v boji proti rakovine.

Dlhovekí samotári

Všetkých 6 druhov leňochov žije samotársky s výnimkou obdobia párenia. [3] Odhaduje sa, že vo voľnej prírode sa leňochy dožívajú do 30 rokov, pričom najstaršie jedince v zajatí sa dožívajú viac ako 40 rokov. Vo voľnej prírode ohrozuje tie živočíchy najmä výrub dažďových pralesov, pretože sa leňochy nestihnú premiestniť do bezpečia.

Ak Vás článok zaujal, prečítajte si aj zaujímavosti o medveďoch.

Zdroje:

  1. ISBN 978-80-551-2050-8
  2. ISBN 978-80-551-0375-5
  3. https://www.worldwildlife.org/species/sloth

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie