Domov Príroda 6 zvierat, ktoré Vás prekvapia svojou veľkosťou

6 zvierat, ktoré Vás prekvapia svojou veľkosťou

Autor: Miky

Pod pojmom bezstavovec si väčšina ľudí predstaví nejaký druh hmyzu. Vedeli ste však, že najväčší bezstavovec môže vážiť až 500 kg? Pozrite sa s nami aj na ďalších neobyčajne veľkých zástupcov živočíšnej ríše.

Kalmár Hamiltonov

Najväčším známym bezstavovcom na svete je kalmár Hamiltonov, ktorý obýva vody okolo Antarktídy. Doposiaľ bolo zaznamenaných len pár jedincov tohto druhu. Najväčší z nich bol ulovený pri Novom Zélande a vážil 495 kg. Na základe zobáku nájdeného v žalúdku vorvaňa sa predpokladá, že tieto morské tvory môžu mať 600 – 700 kg.

Veľmlok čínsky

J. Patrick Fischer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tento pozoruhodne veľký obojživelník je kriticky ohrozený. Ako jeho meno naznačuje, pochádza z Číny, kde je považovaný za delikatesu. Najväčšie jedince dosahujú 180 cm a 50 kg. V čínštine sa veľmlok nazýva doslova „detská ryba“, pretože vydáva zvuky podobné plačúcemu dieťaťu.

Albatros sťahovavý

JJ Harrison, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jeden z najväčších lietajúcich vtákov na Zemi sa môže pýšiť rozpätím krídel až 3,7 m. Väčšinu života strávia plachtením vo vzduchu, pričom na pevninu sa vydávajú za účelom rozmnožovania, ktoré prebieha na ostrovoch Južného oceánu.

Krokodíl morský

Krokodíl morský patrí medzi najväčšie druhy krokodílov na svete. Podľa Guinessovej knihy rekordov bol najväčším krokodílom chovaným v zajatí na svete Lolong, ktorý vážil úctyhodných 1075 kg a meral 617 cm. Lolong zomrel v roku 2013. Jeho ostatky sú vystavené v Národnom prírodovednom múzeu v Manile.

Vtáčkar (Theraphosa blondi)

Na tohto pavúka by ste natrafiť asi nechceli. S veľkosťou tela do 13 cm, rozpätím nôh do 30 cm a hmotnosťou až do 175 g je najväčším druhom pavúka na svete. Hoci jeho meno by mohlo naznačovať, že sa živí vtákmi, nie je to tak. Jeho potravu tvoria prevažne malé obojživelníky, cicavce a hmyz.

Goliáš

Goliáše patria takisto medzi najväčších zástupcov svojho radu. Dospelé samce môžu mať dĺžku až 110 mm, pričom vážia okolo 50 g. V larválnom štádiu vážia dvakrát toľko. Samce používajú výrastky na hlave pri súbojoch o potravu či samičky.

Mohlo by Vás zaujímať