Domov Príroda 51 miliárd – prečo by ste mali poznať toto číslo?

51 miliárd – prečo by ste mali poznať toto číslo?

Autor: Dano

Pojmy globálne otepľovanie a znečisťovanie životného prostredia sa síce v dnešnej spoločnosti skloňujú stále častejšie, no ani zďaleka nie tak často, ako by mali. Pozrite sa spolu s nami na to, aká je situácia vážna a čo s tým môžeme urobiť.

Nemusíte byť žiadny ekoaktivista, aby ste poznali pojmy ako globálne otepľovanie či znečisťovanie životného prostredia. Z roka na rok dostáva našťastie táto téma viac priestoru v globálnych médiách, no i napriek tomu nemôžeme mať dôvod na radosť. Povieme si to na rovinu a bez servítky – situácia je horšia ako zlá, no a čas na to, aby sme odčinili škody, sa kráti.

Znečisťovanie životného prostredia
Photo by pixabay on Unsplash

Na demonštráciu nelichotivej situácie skvele poslúži číslo 51 miliárd, s ktorým sa pravdepodobne stretnete často, keď sa zahĺbite od tejto problematiky. 51 miliárd, alebo 51,000,000,000 predstavuje množstvo skleníkových plynov v tonách, ktoré sa každoročne vypustí do atmosféry. Alarmujúci údaj pochádza z piatich hlavných odvetví, ktoré bude musieť naša generácia neodkladne optimalizovať.

Spomínanými odvetviami sú:

 • Výroba tovarov (najmä oceľ, cement a plasty) – 31%
 • Výroba a spracovanie elektriny – 27%
 • Pestovanie a chov – 19%
 • Transport osôb a tovaru – 16%
 • Kúrenie a chladenie – 7%

Fosílne palivá všade navôkol

Najväčší podiel na tom celom majú fosílne palivá, ktoré sú v dnešnej dobe tak rozšírené, že už ani nevnímame, ako ovplyvňujú náš život. Dôvod, prečo tomu tak je, je prostý – fosílne palivá sú totiž extrémne lacné. V skutočnosti je ropa dokonca lacnejšia ako limonáda – priemerná cena za barel ropy v roku 2020 predstavovala 42 dolárov, čo pri 159 litroch znamená približne 26 centov za liter. Porovnajme si to napríklad s kofolou, ktorá sa u nás bežne predáva za približne euro / liter.

Cena a dostupnosť nepustia a vo výsledku sa tak nemôžeme čudovať, že denne sa spotrebuje približne sto miliónov barelov tohto čierneho zlata. Čo to pre nás všetkých znamená? Že náš prechod na bezuhlíkový život bude ťažší, ako by sme si mohli myslieť. Presvedčte sa sami:

 • Ráno si umyjete zuby – kefka obsahuje plast, ktorý sa vyrába z ropy
 • Raňajkovali ste pečivo vyrobené z obilia, ktoré vyrástlo vďaka hnojivám, pri ktorých výrobe sa vypúšťajú skleníkové plyny. O žatvu sa postaral traktor vyrobený z ocele, pri výrobe ktorej sa uvoľňuje veľké množstvo CO2. Netreba zabúdať ani na to, že tento stroj je poháňaný naftou
 • Ak ste si na obed dali hovädzie mäso, rovnako tak ste prispeli k znečisteniu – hovädzí biznis má na svojom svedomí masívne odlesňovanie, no a zabúdať netreba ani na tráviaci trakt kráv, ktorý produkuje metán, ktorý je silnejší skleníkový plyn, ako oxid uhličitý
Detailný záber na hovädze mäso
Autor fotky: Ruslan Khmelevsky na Pexels

Tu to nekončí…

Čítajte pozorne ďalej:

 • Obliekli ste si niečo bavlnené? Bavlnu treba taktiež počas pestovania hnojiť a následne zberať, čo sa ani zďaleka nerobí ručne a bez použití chemikálií.
 • Na záchode ste použili toaletný papier, ktorý je často produktom výrubu stromov, ktorý má na svedomí okrem znižovania biodiverzity aj emisie uhlíka zo zeme
 • Či už cestujete do práce autom alebo autobusom, je vysoko pravdepodobné, že všetky tieto vozidlá spaľujú naftu, sú vyrobené z kovov a plastov a jazdia po cestách z cementu a asfaltu
 • Ak žijete v paneláku, ste obklopení cementom, ktorý sa nedá vyrobiť bez emisie skleníkových plynov
 • Máte doma klímu? Chladiaca látka v nej je silným skleníkovým plynom, ktorý sa postupne vypúšťa vždy pri jej fungovaní.
Záber na klímy
Photo By Raysonho @ Open Grid Scheduler – CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ako môžete vidieť, fosílne palivá sa postupne stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Prejsť na bezuhlíkový spôsob existencie nám právom môže prísť ako niečo nemožné. Aj napriek tomu sa to ale zvládnuť dá! V pokračovaní tejto série si predstavíme najväčšie problémy súčasnosti a načrtneme aj riešenia, ktoré by sme v rámci zachovania biodiverzity a kvality života mali čím skôr zaviesť.

Zdroje:

 1. ISBN 9788055178004
 2. Forbes
 3. CNBC

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie