Domov Ľudia a kultúra Zvyky a tradície na Zelený štvrtok

Zvyky a tradície na Zelený štvrtok

Autor: Miky

Najdôležitejší sviatok kresťanov je bezpochyby Veľká noc. Každoročne pripadá na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Posledný štvrtok pred Veľkou nocou sa nazýva Zelený štvrtok. Aké zvyky a tradície na Zelený štvrtok dodržiavali naši predkovia?

Rozličné zdroje uvádzajú rôzne pôvody názvu tohto dňa. Podľa niektorých prameňov pochádza tento názov zo skomolenia germánskeho slova „greinen“, čo v preklade znamená nariekať. Kedysi sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov a ich prijatie do cirkvi. [1] Podľa iných zdrojov sa názov odvodzuje od zelene v Getsemanskej záhrade na úpätí Olivovej hory, kde bol Ježiš zajatý. [2] Na Zelený štvrtok si kresťania pripomínajú Poslednú večeru a Ježišove umývanie nôh apoštolom. V tento deň znejú zvony v kostoloch pred Veľkou nocou naposledy.

Ježiš na Olivovej hore
Ježis na Olivovej hore, maľba od Enriquea Simoneta, Public domain, via Wikimedia Commons

Po utíchnutí zvonov behávali chlapci po dedinách s rapkáčmi a pastieri plieskali s bičmi. To malo z dediny vyhnať všetkých zlých duchov. Takisto bolo zvykom umývať sa studenou vodou pred východom Slnka, čo malo ľudí zbaviť chorôb a zachovať im zdravie. Gazdiné upratovali celú domácnosť, izby sa bielili vápnom. Pôvodne bol Zelený štvrtok pôstnym dňom a v tento deň sa jedávali jedlá zo zelených listov rastlín. [3]

Dobytok
Image by Pete Linforth from Pixabay

Prvýkrát sa po zime vyháňal na pašu dobytok, pričom sa používali rakytové prútiky posvätené na Kvetnú nedeľu. Gazdiné natierali kravám pysky slaninou, aby ich nezdulo a pohladkali ich vajíčkom, aby boli okrúhle. V tento deň sa mal siať mak, hrach, bôb či tekvica.

Zdroje:

  1. oscadnica.fara.sk
  2. ISBN: 978-80-251-1809-2
  3. ekofarmavazec.sk

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie