Domov Šport Najlepší hokejista v histórii – „The Great One“

Najlepší hokejista v histórii – „The Great One“

Autor: Miky

Dnes oslavuje okrúhle 60. narodeniny Wayne Gretzky, korý je považovaný za najlepšieho hokejistu histórie.

Wayne sa narodil 26.1.1961 v Brantforde v Kanade ako najstarší spomedzi 5 detí. Prvýkrát korčuľoval vo veku 2 rokov a 10 mesiacov. Keď mal Wayne 6 rokov, hrával už medzi 10 ročnými. Pretože mu bol dres veľký, zasúkaval si ho na pravú stranu nohavíc, v čom pokračoval aj v NHL.

Gretzkeho prve korcule
Autor: Resolute, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Svoj 1000. gól zaknihoval v exhibičnom zápase vo veku 13 rokov. Ako 17-ročný podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt s tímom Indianapolis Racers vo WHA. Následne bol predaný do Edmontonu Oilers, ktorý po rozpade WHA prešiel do NHL. Práve v NHL naplno rozvinul svoj talent, ktorý pretavil do množstva rekordov, z nich väčšina už pravdepodobne nebude prekonaná.

Autor: Håkan Dahlström, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

„The Great One“, ako znie jeho prezývka, odohral v najlepšej hokejovej lige sveta 1487 zápasov, v ktorých zaknihoval neuveriteľných 2857 bodov, čo je rekord NHL. Gretzky kraľuje aj ďalším štatistikám. Strelil najviac gólov (894) a pridal najviac asistencií (1963) v histórii NHL. Takisto vedie aj rebríček najviac gólov za sezónu – 92, najviac asistencií za sezónu – 163 a najviac bodov za sezónu – 215. 1000 bodov dosiahol len za 424 zápasov, čo je takisto rekord NHL. Keď Gretzky v roku 1999 ukončil kariéru, tak držal na svojom konte vyše 60 hokejových rekordov. Jeho číslo 99 je ako jediné vyradené u všetkých tímov NHL. Na hokejovom dôchodku bol trénerom, mimo iného aj kanadskej reprezentácie, s ktorou získal zlato na Zimných olympijských hrách 2002. Dnes je spolumajiteľom tímu Edmonton Oilers. S manželkou, herečkou Janet Jones, má 5 detí.

Gretzkeho reprezentačný dres, Wikimedia Commons

Zaujímavosťou je, že v NHL sa objavil aj jeho brat Brent. Spolu s Waynom držia viacero rekordov NHL, hoci Brent k nim veľkou časťou neprispel. Zaknihoval 1 gól a 3 asistencie, čo však s neuveriteľnými štatistikami jeho brata stačí na prvé miesto v počte bodov získaných súrodencami. Brent mal prezývku „The Other One“, v preklade „ten druhý“.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie