Domov Šport Bizarné fakty zo sveta športu

Bizarné fakty zo sveta športu

Autor: Miky

Eukonkanto či muklovský metlobal? V tomto článku sa síce nedozviete, či sa viac hodíte na jeden alebo druhý šport, ale dozviete sa zopár nevšedných a prekvapivých informácií, ktoré Vám zaručene rozšíria prehľad vo svete športu.

Eukonkanto alebo po našom „nosenie ženy“ je šport, ktorý vznikol vo Fínsku. Cieľom je čo najrýchlejšie prejsť cez prekážky, pričom muž nesie po celý čas ženu – nie výhradne svoju. Žena musí mať minimálne 49 kg a víťaz majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú každoročne vo Fínsku, získa pivo v rovnakej váhe, ako má jeho žena.

Hoci má boxerský ring (z angl. kruh) tvar štvorca, v minulosti tomu tak nebolo. V počiatkoch tohto športu sa na zem nakreslil kruh alebo ľudia obkolesili zápasníkov v kruhu a názov z tých čias sa zaužíval dodnes.

Michael Phelps, najúspešnejší olympionik histórie, má vo svojej zbierke 28 medailí z olympijských hier. To znamená, že sám získal viac medailí ako 161 krajín sveta, čo predstavuje viac než 80% zo všetkých krajín na Zemi.

Veľká Británia patrila v ľadovom hokeji k veľmociam. Britský výber získal dokonca zlatú a bronzovú medailu na zimných olympijských hrách, no bolo to celkom dávno – už v rokoch 1936 a 1924. Väčšina jej hráčov bola pôvodom z Kanady.

Metlobal nie je len šport v knihách o Harry Potterovi. Muklovský metlobal vznikol v roku 2005, má vlastné ligy a dokonca sa v ňom organizujú aj majstrovstvá sveta. Na Slovensku máme dva metlobalové tímy: Pressburg Phantoms a Cassovia Crows.

Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 sa budú konať v Katare. Otvárací a finálový zápas sa majú uskutočniť na Lusail Iconic Stadium v meste Lusail, ktoré ešte len vzniká uprostred púšte.

Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 sa budú konať v Katare.
Lusail, km2bp @ Mapillary.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie