Domov Ľudia a kultúra Prečo mozog vyžaduje pohyb a ako sa nám zaň odvďačí?

Prečo mozog vyžaduje pohyb a ako sa nám zaň odvďačí?

Autor: Dano

My, ľudia, sme si za stotisíce rokov evolúcie prešli veľmi dlhou cestou, počas ktorej sa okolo nás postupne zmenil celý svet, no niektoré veci ostali nemenné. Jednou z nich je aj náš mozog, približne jeden a pol kilová zvráskavená hrča, ktorá dodnes skrýva množstvo tajov a prekvapení.

Mozog druhu homo sapiens sa postupne vyformoval až do našej súčasnej podoby, v ktorej je rekordérom vo zvieracej ríši – pomer jeho objemu k váhe celého tela je v priemere 6-krát väčší ako objem mozgu iných živočíchov. Fascinujúce ale je, že aj keď sa za posledných 10,000 rokov toho zmenilo veľmi veľa, ľudský mozog ostal viac-menej rovnaký.

Kreslený mozog držaci činku nad sebou
Tumisu, CC0, via Wikimedia Commons

Naši dávni predchodcovia desiatky tisícok rokov žili ako lovci a zberači, čo znamenalo, že tento životný štýl vyžadoval neustály pohyb. Chceli ste získať potravu či skryť sa pred nebezpečenstvom? Utekajte. Približne pred 10,000 rokmi nastal ale kľúčový medzník vo vývoji celej našej rasy, keď poľnohospodárska revolúcia odbremenila ľudí od potreby denno-denne sa naháňať za potravou a umožnila im vypestovať si jedlo priamo v mieste žitia. Na jednej strane požehnanie, na druhej ale rovnako prekliatie.

Ako evolúcia zmenila všetko navôkol, no mozog ostal zmenami nedotknutý
Evolúcia zmenila všetko navôkol, no mozog ostal zmenami nedotknutý, Autor fotky: cottonbro na Pexels

Zmena životného štýlu priniesla pokles fyzickej aktivity, čomu rovnako tak prispela priemyselná revolúcia v 18.storočí či revolúcia informačná, ktorá za posledných 100-200 rokov absolútne zmenila tvár a smerovanie celej spoločnosti. Keby si históriu ľudského druhu premietneme na 24-hodinovú škálu jedného dňa, po dobu 23 hodín a 40 minút sme žili ako lovci a zberači, no a obdobie po priemyselnej revolúcií by sme na hodinách datovali po čase 23:59:40. Poslednú, informačnú revolúciu, môžeme tým pádom datovať na aktuálne poslednú sekundu našich hodín, teda na čas 23:59:59.

Teraz si uvedomme, aká je evolúcia dlhý a náročný proces vyžadujúci si k zmenám desiatky tisícok rokov. My sme ale evolúcií ušli na míle ďaleko, no náš mozog ostal stále v bode, z ktorého štartoval – stále je na afrických savanách, stavaný  na fyzickú aktivitu a námahu znamenajúcu prežitie. Práve z tohto dôvodu bude najproduktívnejší vtedy, keď budeme žiť životom podobným našim predkom.

Aj keď sme sa evolučne už posunuli, náš mozog je stále prispôsobený našim predkom
Aj keď sme sa evolučne už posunuli, náš mozog je stále prispôsobený našim predkom, Unsplash

Tak banálna a triviálna vec, akou je jednoduchý pohyb dokáže naštartovať náš mozog, spomaliť jeho starnutie, odbremeniť nás od stresu, zvýšiť našu pamäť a kreativitu, no a rovnako tak poraziť či zmierniť depresie. Je smutné, že dnes mnohí z nás nevedia o prínosoch pohybu pre správne fungovanie mozgu, a preto si v ďalších častiach povieme viac o tom, ako často sa hýbať, aké aktivity vykonávať a čo nás za odmenu čaká.

Zdroj: ISBN 978-80-973459-1-4

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie