Domov Ľudia a kultúra Fakty o ľudskom tele, o ktorých ste doteraz možno nevedeli

Fakty o ľudskom tele, o ktorých ste doteraz možno nevedeli

Autor: Miky

Ľudia sú na planéte už niekoľko tisíc rokov, no dodnes nepoznáme ľudské telo na 100%. S rozvojom vedy sa o našom tele dozvedáme stále nové informácie. V článku sa bližšie pozrieme na fakty o ľudskom tele, konkrétne na kostru, svaly a srdce.

Kostra

Kostra dospelého človeka sa skladá z 206 kostí a má hmotnosť približne 9 kg. Počet kostí človeka nie je počas života konštantný, deti majú kostí viac, no vekom sa zrastajú. Kostra rastom tvrdne až do veku 30 rokov.

Najmenšími kosťami v ľudskom tele sú tri kostičky nachádzajúce sa v uchu – kladivko, nákovka, strmienok. Naopak najväčšou kosťou v ľudskom tele je stehenná kosť, ktorá u väčšiny ľudí tvorí štvrtinu ich výšky.

Photo by Anne Nygård on Unsplash

Hoci navonok lebka človeka pôsobí ako jeden celok, je tvorená až 28 kosťami. Bežne sa lebka delí na tri časti: cranium (časť obklopujúca mozog), tvár a sánka. Sánka je jedinou pohyblivou kosťou lebky.

Chrbtica človeka sa skladá z 33 stavcov. 7 najvrchnejších stavcov označujeme ako krčné stavce a z nich prvé dva sa volajú atlas a čapovec. Vďaka nim môžeme otáčať hlavou. Zaujímavosťou je, že všetky cicavce majú rovnaký počet krčných stavcov 7 – od žirafy až po myš.

Image by com329329 from Pixabay

Ruka človeka sa skladá z 54 kostí. Každý prst na ruke má tri články okrem palca, ktorý má len dva. Sme jedinými živočíchmi, ktoré si dokážu spojiť palec so všetkými prstami, vďaka čomu máme výborne vyvinutú jemnú motoriku.

Svaly

Opäť začneme číslom. V ľudskom tele sa nachádza vyše 600 svalov. Svaly sa všeobecne delia na srdcové, hladké a kostrové, pričom vedome vieme ovládať len kostrové svaly. Tie sa delia na červené a biele svaly. Červené vykonávajú pomalý pohyb a biele rýchly.

Svaly vedia iba ťahať, nie tlačiť. Preto väčšinou pracujú vo dvojici – pri pohybe sa jeden sval uvoľní a druhý stiahne. Očné svaly a bránica nemajú svalový pár. Medzi najsilnejšie svaly patrí žuvací sval, ktorý dokáže vyvinúť tlak až 110 kg.

Srdce

Wwooter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tento orgán o veľkosti pästi a hmotnosti približne 300g udrie za náš život viac než 3 miliardy krát, pričom začína biť štyri až šesť týždňov po počatí. Srdce pumpuje krv do krvného obehu, ktorý je tvorený sieťou žíl, artérií a kapilár. Dokopy merajú približne 96 500 km, čo predstavuje vyše dvojnásobok obvodu rovníka. Naše srdce každú minútu prepumpuje všetku krv v tele, čo je približne 5 litrov. Krv tečie cez aortu rýchlosťou až 40 cm/s.

Zdroj: ISBN 80-7145-448-6

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie