Domov Ľudia a kultúra Bizarné fakty o známych maliaroch

Bizarné fakty o známych maliaroch

Autor: Miky

Všetci ich poznáme ako géniov svojho remesla, no ako sa hovorí, nikto nie je dokonalý. Poďte sa s nami pozrieť na niektoré bizarnosti zo života známych maliarov.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci patrí medzi najznámejších umelcov všetkých čias. Nepreslávil sa len ako maliar, ale aj ako sochár, architekt a vynálezca. Medzi jeho najznámejšie maliarske diela patrí Dáma s hranostajom, Spasiteľ sveta, Posledná večera či Mona Lisa.

Posledná večera, Leonardo da Vinci, Public domain, via Wikimedia Commons

Tým, že sa Leonardo venoval mnohým témam z rôznych oblastí, veľa z jeho prác nestihol dokončiť aj preto, že rozpracované veci odkladal na neskôr. Aj preto pracoval na Mone Lise 14 rokov. Okrem tohto bol známy aj láskou k zvieratám. Kupoval vtáky chované v klietkach a potom ich vypúšťal na slobodu. Dokonca sa predpokladá, že bol vegetarián.

Vincent van Gogh

Holandský maliar je už dobre známy tým, že si odrezal ucho. Faktom však je, že si odrezal len časť ucha – ušný lalok. Hoci za svoj život vyprodukoval vyše 2100 diel, oficiálne záznamy dokazujú len jedno predané dielo. Predpokladá sa však, že predal aj ďalšie diela, najmä svojej rodine a známym. 7 mesiacov pred samovraždou (vo veku len 37 rokov) predal Červené vinice za 400 frankov. Naproti tomu najdrahšie Van Goghove dielo predané po smrti, Portrét Dr. Gacheta, stálo v prepočte 161,4 milióna dolárov.

Portrét Dr. Gacheta, Vincent van Gogh, Public domain, via Wikimedia Commons

Najväčším zdrojom informácií o Van Goghovom živote pochádza z takmer 600 listov, ktoré napísal jeho bratovi a zároveň najlepšiemu priateľovi Theovi. Medzi jeho najznámejšie diela patria Slnečnice, Nočná obloha či už spomenutý Portrét Dr. Gacheta.

Francisco Goya

Goya sa snažil v rokoch 1763 a 1766 dostať na Kráľovskú akadémiu umenia v Madride, pričom oba razy bol neúspešný. Z tohto dôvodu sa vydal do Talianska, kde zdokonaľoval svoje schopnosti.

Nahá Maja, Francisco Goya, Public domain, via Wikimedia Commons

Po návrate do Španielska sa spriatelil s Franciscom Bayeum, ktorý bol zhodou okolností členom Kráľovskej akadémie. Goya si neskôr zobral Bayeuovu sestru za manželku. Nakoniec sa mu podarilo dostať na Kráľovskú akadémiu. Nuž asi aj v 18. storočí platilo, že treba mať dobré konexie. Francisco Goya bezpochyby uspel najmä vďaka svojmu talentu o čom svedčí aj to, že o 6 rokov neskôr sa stal maliarom kráľa Karola III a potvrdzujú to aj jeho najznámejšie diela ako Nahá Maja, Oblečená Maja či Saturn požierajúci svojho syna.

Pablo Picasso

Ďalší španielsky maliar, sochár, dramatik a zlodej. Áno, čítate správne. Pablo Picasso bol usvedčený z krádeže, ktorá sa odohrala v roku 1911 v Louvrei. O 8 dní neskôr vyšla na povrch informácia, že sa Pablo Picasso spolu s básnikom Appolinaireom zaujímal o sochy, ktoré boli ukradnuté v spomenutý deň. V ten deň však zmizol aj obraz Mony Lisy. Picasso bol ihneď označený za podozrivého.

Starý gitarista, Pablo Picasso

Po publikovaní týchto informácií Picasso vrátil ukradnuté sochy, potom čo ich kúpil priamo od zlodeja, hoci boli označené ako majetok Lovreu. Mona Lisa sa však nenašla a tak bol Picasso naďalej podozrivý. Našťastie preňho sa Mona Lisa našla vo Florencii v roku 1913 a z jej krádeže bol usvedčený taliansky zamestnanec Louvreu, ktorý ju chcel vrátiť do vlasti. Pre Picassa všetko dobre dopadlo a mohol svetu ponúknuť také diela ako Guernica, Slečny z Avignonu či Starý gitarista.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie