Domov Krátke fakty a zaujímavosti Krátke fakty a zaujímavosti #22

Krátke fakty a zaujímavosti #22

Autor: Saša

Prinášame Vám ďalšiu dávku faktov a zaujímavostí, vďaka ktorým sa určite dozviete niečo nové.

Mapa Slovenska so slovenskou vlajkou
Zdroj info, Foto: Wikimedia

V minulosti mali ľudia iba jedno meno. Rozpoznávali sa podľa krstného mena, za ktoré pripojili meno otca, prezývku, povolanie alebo pôvod jeho nositeľa. Prvé priezviská v minulosti začali používať šľachtici, ktorí si ich odvodzovali od miesta pôvodu. Prvé bežné priezviská boli takisto často naviazané na miesto pôvodu ich nositeľa (Prešovský, Spišák, Záhorák), zamestnanie (Tesár, Kováč), meno niektorého z rodičov (Matej, Matejov), ale aj na telesné či duševné vlastnosti (Malý, Chudý, Tichý).

Doktor skúma v laboratóriu niečo mikroskopom
Zdroj info, Foto: Pexels

Kokosová voda má podobné zloženie ako krvná plazma, no hladina jednotlivých látok obsiahnutých v plazme a v kokosovej vode je rôzna. Vzhľadom na rozpustné častice dokáže rýchlo doplniť zásoby životodarných látok v organizme. Práve preto sa používala počas druhej svetovej vojny na rehydratáciu pre zranených vojakov. Kokosová voda obsahuje množstvo elektrolytov draslíka, horčíka a sodíka, ktoré sú nevyhnutné pre život.

Kozmetický prípravok s liečebnými účinkami - Indulona
Zdroj info, foto: YouTube

Indulona tento rok oslávila 73 rokov na trhu. Krém pôvodne bez názvu sa vyrábal a distribuoval do veľkých fabrík pre robotníkov pracujúcich v rizikovom prostredí. Ľudovo sa nazýval aj „zázračný krém“. Názov Indulona je odvodený od slova industrializácia a krém získal toto meno, až keď sa dostal do voľného predaja.

Salvador Dali vytvoril logo Chupa-Chups
Zdroj info, Foto: YouTube
Vin Diesel pomenoval svoju druhú dcéru po kamarátovi Paulovi Walkerovi
Zdroj info, Foto: YouTube

Vin Diesel je krstným otcom Walkerovej dcéry Meadow.

Detailný záber na mačiatka
Zdroj info, Foto: Canva

Mohlo by Vás zaujímať