Domov Krátke fakty a zaujímavosti Krátke fakty a zaujímavosti #18

Krátke fakty a zaujímavosti #18

Autor: Saša

Prinášame Vám dennú dávku faktov a zaujímavostí, vďaka ktorým sa určite dozviete niečo nové.

Najväčší stredoveký Spišský hrad
Zdroj info, Foto: YouTube

Slovensko je bohatá krajina na kultúrno-historické opevnené objekty. Jeden z najzaujímavejších faktov o Slovensku je, že má neuveriteľné množstvo hradov a zámkov (niektoré zdroje uvádzajú až 180). Skutočným vrcholom medzi slovenskými hradmi je nepochybne stredoveký Spišský hrad, ktorý patrí k najväčším hradom v strednej Európe a bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

4-pruhový lanový Most Duge v Číne
Zdroj info, Foto: Wikimedia

Most Beipanjiang Bridge Duge v Dugexiang v čínskom Guizhou meria 565 m. Do prevádzky bol uvedený 29. decembra 2016 a stal sa nielen najvyššie položeným mostom na svete, ale aj prvým mostom, ktorý kedy prekonal výšku 500 metrov, a prvým zaveseným mostom, ktorý kedy získal titul najvyššieho mosta na svete.

Dedinka Čičmany a ľudová architektúra
Zdroj info: ISBN 978-80-89226-96-2, Foto: Pixabay

Čičmany je obec známa predovšetkým tradičnými drevenými domami, ktorých steny sú zdobené bielymi geometrickými vzormi. Viac ako 130 domov patrí do pamiatkovej rezervácie.

Medvedík Pú
Zdroj info, Foto: Youtube

Pú bol pomenovaný podľa plyšového macka syna autora, Christophera Robina, ktorý ho pomenoval podľa skutočného medveďa v londýnskej zoo. Macko Pú je poctený svojim miestom aj na hollywoodskom chodníku slávy spolu s Mickey Mouseom a Snoopym.

Ochtinská aragonitová jaskyňa
Zdroj info: ISBN 978-80-89226-96-2, Foto: Youtube

V Ochtinskej aragonitovej jaskyni sa nachádza obrovský 34 m vysoký sintrový stĺp, ktorý je dokonca zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie