Domov Krátke fakty a zaujímavosti Krátke fakty a zaujímavosti #17

Krátke fakty a zaujímavosti #17

Autor: Saša

Prinášame Vám dennú dávku faktov a zaujímavostí, vďaka ktorým sa určite dozviete niečo nové.

Slony v národnom parku Mount Elgon
Zdroj info, Foto: YouTube

Slony jedia soľ tak, že ich odlamujú svojimi klami. Živia sa vegetáciou, ale ani tá im nedokáže vždy poskytnúť všetky potrebné minerály.

Svišť prériový
Zdroj info: ISBN 978-80-551-2050-8, Foto: Pexels

Svište žijú v podzemných systémoch nôr, nazývaných aj ako mesto, kde žijú celé kolóny. Do podzemného systému môže viesť 50 až 60 vchodov, ktoré vyúsťujú na kopčekoch pripomínajúce sopečné krátery. 400 miliónov je doposiaľ najväčší známy zaznamenaný počet exemplárov svišťa prériového v Texase.

Vombaty a ich exkrementy v tvare kociek
Zdroj info: Foto: Canva

Vedeli ste, že črevá vombatov majú zvláštnu schopnosť? Ich exkrementy sú tvarované do hranatých kociek, ktorými si často označujú svoje územie. Vedci sa domnievajú, že tento tvar je navrhnutý tak, aby zabránil odvaleniu výkalu a tak zaistil, aby páchnuce signály zostali na mieste!

Krt obyčajný
Zdroj info: ISBN 978-80-551-2050-8, Foto: Pixabay

Tunelový systém jedného krta môže pokrývať plochu až 0,5 km². Zaujímavosťou je, že samce sú menšie a vážia menej ako samičky. Hmotnosť krta obyčajného sa pohybuje od 65 – 120 g.

Sieť Križiaka čierno-žltého
Zdroj info: ISBN 978-80-551-2050-8, Foto: Pexels

Križiak patrí medzi pavúky, ktoré spriadajú pomerne veľké okrúhle siete s priemerom až 60 cm, maximálne 2,4 m nad zemou. Stredná, zosilnená časť siete sa nazýva stabilimentum.

Kreslená blcha
Zdroj info: Foto: Unsplash

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie