Domov Krátke fakty a zaujímavosti Krátke fakty a zaujímavosti #16

Krátke fakty a zaujímavosti #16

Autor: Saša

Prinášame Vám dennú dávku faktov a zaujímavostí, vďaka ktorým sa určite dozviete niečo nové.

Zdroj info, Foto: Wikipedia

Simpsonovci sú jednou z najúspešnejších amerických animovaných seriálov, ktoré bežia v televízii viac ako 30 rokov. Obľúbili si ich deti i dospelí. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú známe postavičky zo Simpsonovcov žltej farby? Matt Groening prezradil dôvod, prečo zvolil práve túto farbu. Pri prepínaní programov chcel, aby žiarivo žltá farba upútala pozornosť divákov a prinútila ich vrátiť sa späť. Takto vznikla ikonická žltá rodina Simpsonovcov.

Zdroj info, Foto: Guinessworldrecords

Od detstva bolo snom Marie prekonať rekord v kategórii „najdlhší svadobný závoj“. 14. augusta 2018 sa jej to podarilo splniť. Jej svadobný závoj meral neuveriteľných 6962,6m, čo predstavuje takmer 70 futbalových ihrísk.

Zdroj info, Foto: Pexels
Zdroj info, Foto: Pexels

Teplota blesku je logaritmicky závislá na sile úderu blesku v ampéroch a podľa výpočtov sa pohybuje okolo 30 000 °C, čo je približne 5 násobok teploty povrchu Slnka.

Zdroj info, Foto: Pexels

Vymyslel ju spoločne s cukrárom Johnom C. Whartonom v 19. storočí. Dvojica navrhla a patentovala stroj, ktorý nazvali elektrický stroj na výrobu cukroviniek. Stroj od Morrisona a Whartona sa prvýkrát dostal do povedomia verejnosti na nákupnej výstave v Louisiane v roku 1904. Na veľtrhu sa podľa odhadov zúčastnilo 20 miliónov ľudí, ktorým Morrison a Wharton predali 68 655 porcií cukrovej vaty, ktoré balili do drevených škatúľ.

Zdroj info: ISBN 978-80-551-2050-8, Foto: Wikimedia

Tento odhad bol stanovený na základe doteraz nájdených fosílií. Jedna z najznámejších je Mawsonites, ktorá je vystavená v Natural History Museum v Londýne.

Mohlo by Vás zaujímať