Domov Krátke fakty a zaujímavosti Krátke fakty a zaujímavosti #13

Krátke fakty a zaujímavosti #13

Autor: Saša

Prinášame Vám dennú dávku faktov a zaujímavostí, vďaka ktorým sa určite dozviete niečo nové.

Coca Cola sa nedá legálne predať a kúpiť na Kube a v Severnej Kórei
Zdroj info, Foto: Pexels
Najdlhší geografický názov na svete je na Novom Zélande
Zdroj info, Foto: Wikimedia

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu je kopec neďaleko Porangahau na Novom Zélande. S výškou 305 m je pozoruhodný predovšetkým svojim neobvykle dlhým názvom, ktorý je pôvodom z maorčiny. Často sa skracuje na Taumata. Názov si získal značnú mieru slávy, pretože je to najdlhší geografický názov v akejkoľvek anglicky hovoriacej krajine a možno aj najdlhší názov na svete. Názov kopca bol tiež uvedený v Guinnessovej knihe rekordov.

Kanárske ostrovy sú pomenované po psoch
Zdroj info, Foto: Wikimedia

Španielsky názov súostrovia Islas Canarias je odvodený z latinského výrazu Canariae Insulae, čo znamená „ostrov psov“. Predpokladá sa, že mauretánsky kráľ Juba II. pomenoval ostrov Grand Canaria kvôli prítomnosti veľkých psov na ostrove. Celé súostrovie sa nakoniec začalo označovať ako Kanárske ostrovy.

Detailný záber na medvedíka koalu
Zdroj info, Foto: Pexels

Tieto vačkovce majú takmer rovnaké odtlačky prstov ako ľudia. Ak sa pod mikroskopom pozorne pozrieme na odtlačky prstov človeka a koaly, ani tie najdôkladnejšie vyšetrenia ich ľahko nedokážu odlíšiť.

Veterné mlyny a náraz vetra
Zdroj info, Foto: Pexels

10. apríla 1996 bol nameraný najsilnejší prízemný vietor na Zemi. Tropický cyklón Olivia zasiahol malý ostrov Barrow neďaleko pobrežia západnej Austrálie. Tento cyklón prekonal doterajší rekord rýchlosti vetra 372 km/h, ktorý bol nameraný na vrchu Mount Washington v USA v apríli 1934.

Metlobalový tím
Zdroj info, Foto: Wikipedia

Metlobal nie je len šport v knihách o Harry Potterovi. Muklovský metlobal vznikol v roku 2005, má vlastné ligy a dokonca sa v ňom organizujú aj majstrovstvá sveta. Na Slovensku máme dva metlobalové tímy: Pressburg Phantoms a Cassovia Crows.

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie