Domov História Norman Borlaug – človek, ktorý zachránil miliardu ľudských životov

Norman Borlaug – človek, ktorý zachránil miliardu ľudských životov

Autor: Dano

Kto by to bol povedal, že jeden z najväčších hrdinov v dejinách mal povolanie, o ktorom väčšina z nás nikdy nepočula? Dámy a páni, zoznámte sa – agronóm Norman Borlaug!

Usmievajúci sa Borlaug v pšeničnom poli
Usmievajúci sa Borlaug v pšeničnom poli, rok 1960 (CIMMYT)

História obsahuje množstvo osobností, ktoré sa spájajú len s pozitívnymi emóciami, a ktorým vďačíme za veľké veci. Mnoho z nich venovalo celé životy mravčej práci, za ktorú nedostali toľko priestoru v médiách, pričom práve oni by si všetku slávu a úctu zaslúžili najviac. No a jedným z nich je bezpochyby aj brilantný agronóm Norman Borlaug.

Norman sa narodil 25.marca 1914 v americkom meste Cresco. Už od malička bol veľmi šikovný a bystrý žiak. Dôkazom je to, že už vo veku 27 rokov získal PhD doktorát z botaniky, ktorý hneď po škole začal naplno využívať v laboratóriu v Mexiku. No a práve tam sa už o 5 rokov zrodil výsledok, ktorý odštartoval zelenú revolúciu.

Ručný zber pšenice
Ručný zber pšenice v Indii, Yann Forget, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Na jej čele sa objavil práve Borlaug, ktorý všetok svoj čas a energiu venoval šľachteniu pšenice. Pšenica patrí celosvetovo medzi najrozšírenejšie a najžiadanejšie plodiny. Práve pšenica sa pestuje na väčšom území, ako akákoľvek iná plodina (približne 235 miliónov hektárov). Čo sa týka množstva vypestovanej plodiny, s približne 750 miliónmi ton ročne zaostáva len za kukuricou.

Otec modernej pšenice

Práve vďaka tomuto sa v boji s celosvetovým hladom rozhodol Norman práve pre pšenicu, no a výsledky na seba nenechali dlho čakať. Svojim dlhoročným výskumom sa mu podarilo postupne zvýšiť veľkosť dopestovaných zŕn, čím sa zvýšila výnosnosť pestovania. Inými slovami: na rovnakom území ste dokázali vypestovať väčší objem plodín. Väčšie zrná sa po čase stali problémom, keďže ich váha bola vyššia a pšeničné klasy sa pod ňou začali ohýbať a lámať. Ani to ale Borlauga neodradilo a s týmto problémom si taktiež poradil – vyšľachtil nižšiu odrodu, zvanú aj trpasličia pšenica, ktorá už váhu semien zvládala bez problémov.

Trpasličia pšenica sa rýchlo šírila celým svetom, no a ako inšpirovala ostatných pestovateľov a šľachtiteľov, postupne svetlo sveta uzreli aj podobne vyšľachtené kukurice či ryže. Výnosnosť jednotlivých plodín sa zvýšila na niektorých miestach až 3-násobne, čím sa podarilo prekonať hladomor vo väčšine sveta a zachrániť milióny životov.

Nárast výnosnosti pšenice v najchudobnejších krajinách v priebehu 50 rokov
Nárast výnosnosti pšenice v najchudobnejších krajinách v priebehu 50 rokov Grendelkhan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V súčasnosti sa pri pohľade späť Borlaugovi, ako otcovi tejto revolúcie, prisudzuje záchrana miliardy ľudských životov, o ktorú sa priamo i nepriamo postaral. Tým, že sa stal prvým kúskom domina, ktoré roztočilo veľký kolotoč, si právom vyslúžil v roku 1970 Nobelovu cenu. Jeho neuveriteľný dopad dokazuje aj fakt, že prakticky všetka dnes dopestovaná pšenica pochádza z ním vyšľachtených odrôd.

Borlaug si od prezidenta Busha preberá ocenenie Congressional Gold Medal
Borlaug si od prezidenta Busha preberá ocenenie Congressional Gold Medal

Zdroje:

  1. ISBN 9788055178004
  2. BRITANNICA
  3. WFP
  4. PBS
  5. CIMMYT
  6. WIKI

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie