Domov História Epidémie sveta: Prvá biologická zbraň v histórií

Epidémie sveta: Prvá biologická zbraň v histórií

Autor: Dano

V dejinách sa viackrát vyskytli epidémie rôznych chorôb, ktoré mali za následok smrť mnohých ľudí či dokonca spôsobili zánik niektorých kráľovstiev, ríš či dynastií. Pripravili sme si pre Vás seriál, v ktorom sa dozviete, ako tieto epidémie vznikli a čo spôsobili. Dnešná časť bude venovaná druhej epidémii moru.

Aj keď sa to nedá určiť s istotou, panuje všeobecné presvedčenie, že tragická morová epidémia zo 14.storočia, nazývaná príznačne čierna smrť, prišla na územie Európy z východu. Pravdepodobne z Tibetskej náhornej plošiny sa postupne nákaza presunula cez centrálnu Áziu do Mongolska, odkiaľ sa pod velením Džingischánovho vnuka Kublajchána postupne dostala takmer do celého sveta.

Mapa šírenia morovej nákazy v 14. storočí
Mapa šírenia morovej nákazy v 14. storočí, Flappiefh, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V 40.rokoch 14.storočia sa Zlatá horda mongolských bojovníkov dostala až k pobrežiu Čierneho mora, konkrétne k mestečku Kaffa (dnešná Feodosija na Kryme), ktoré bolo v tom období janovskou mestskou kolóniou. Mongoli dlhé týždne dobýjali mesto za mestom, no keď sa nachádzali pod hradbami Kaffy, začala v ich radoch vyčíňať morová epidémia a straty na životoch rapídne rástli.

Odumretá koža a tkanivo, typické prejavy morovej nákazy
Odumretá koža a tkanivo, typické prejavy morovej nákazy, Wikipedia

Z dobových kresieb a zvitkov sa zachoval príbeh o tom, ako Mongoli nakladali mŕtve telá nakazených spolubojovníkov na katapulty, s ktorými potom bombardovali mesto. Obyvatelia najprv nechápali o čo ide, no keď sa z hromady mŕtvol začal mor šíriť aj na nich, nastala panika. Mnoho ľudí zomrelo a mnohí v strachu utekali do najbezpečnejšieho mesta v okolí, ktorým nebolo nič iné ako Konštantínopol – jedno z najrušnejších a najľudnatejších miest tohto obdobia. Odtiaľ už choroba putovala všetkými smermi a dosiahla rozmery, o ktorých je bolestivé vôbec premýšľať aj po viac ako pol tisícročí.

Rekonštrukcia mongolského bojovníka
Rekonštrukcia mongolského bojovníka, William Cho, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Za predpokladu, že Mongoli naozaj použili telá svojich mŕtvych spolubojovníkov ako zbraň, môžeme tento skutok považovať za prvé zaznamenané použitie biologickej zbrane v histórií ľudstva. Nasledujúca epidémia čiernej smrti znížila za prvé 4 roky populáciu Európy a Ázie približne o polovicu.

Zdroj: ISBN 978-80-8159-836-4

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie