V dejinách sa viackrát vyskytli epidémie rôznych chorôb, ktoré mali za následok smrť mnohých ľudí či dokonca spôsobili zánik niektorých kráľovstiev, ríš či dynastií. Pripravili sme si pre Vás seriál, v ktorom sa dozviete, ako tieto epidémie vznikli a čo spôsobili. Dnešná časť bude venovaná druhej epidémii moru.
Aj keď sa to nedá určiť s istotou, panuje všeobecné presvedčenie, že tragická morová epidémia zo 14.storočia, nazývaná príznačne čierna smrť, prišla na územie Európy z východu. Pravdepodobne z Tibetskej náhornej plošiny sa postupne nákaza presunula cez centrálnu Áziu do Mongolska, odkiaľ sa pod velením Džingischánovho vnuka Kublajchána postupne dostala takmer do celého sveta.
V 40.rokoch 14.storočia sa Zlatá horda mongolských bojovníkov dostala až k pobrežiu Čierneho mora, konkrétne k mestečku Kaffa (dnešná Feodosija na Kryme), ktoré bolo v tom období janovskou mestskou kolóniou. Mongoli dlhé týždne dobýjali mesto za mestom, no keď sa nachádzali pod hradbami Kaffy, začala v ich radoch vyčíňať morová epidémia a straty na životoch rapídne rástli.

Z dobových kresieb a zvitkov sa zachoval príbeh o tom, ako Mongoli nakladali mŕtve telá nakazených spolubojovníkov na katapulty, s ktorými potom bombardovali mesto. Obyvatelia najprv nechápali o čo ide, no keď sa z hromady mŕtvol začal mor šíriť aj na nich, nastala panika. Mnoho ľudí zomrelo a mnohí v strachu utekali do najbezpečnejšieho mesta v okolí, ktorým nebolo nič iné ako Konštantínopol – jedno z najrušnejších a najľudnatejších miest tohto obdobia. Odtiaľ už choroba putovala všetkými smermi a dosiahla rozmery, o ktorých je bolestivé vôbec premýšľať aj po viac ako pol tisícročí.

Za predpokladu, že Mongoli naozaj použili telá svojich mŕtvych spolubojovníkov ako zbraň, môžeme tento skutok považovať za prvé zaznamenané použitie biologickej zbrane v histórií ľudstva. Nasledujúca epidémia čiernej smrti znížila za prvé 4 roky populáciu Európy a Ázie približne o polovicu.
Zdroj: ISBN 978-80-8159-836-4