Domov História Epidémie sveta: Halloweensky kostým so skrytým významom

Epidémie sveta: Halloweensky kostým so skrytým významom

Autor: Miky

V dejinách sa viackrát vyskytli epidémie rôznych chorôb, ktoré mali za následok smrť mnohých ľudí či dokonca spôsobili zánik niektorých kráľovstiev, ríš či dynastií. Pripravili sme si pre Vás seriál, v ktorom sa dozviete, ako tieto epidémie vznikli a čo spôsobili. Dnešná časť bude venovaná počiatkom ochranných oblekov v medicíne.

Mnohým z nás pri slove mor automaticky napadne tradičný morový kostým doktora s klobúkom, okuliarmi, dlhým plášťom a zobákom. V skutočnosti sú ale tieto obleky vynálezom 17.storočia, takže počas epidémie čiernej smrti zo 14.storočia by ste takýchto doktorov na uliciach hľadali len márne. Za vynálezcu tohto obleku je všeobecne považovaný francúzsky lekár Charles de Lorme, ktorý slúžil na kráľovskom dvore Henricha IV., Ľudovíta XIII. aj Ľudovíta XIV.

Tradičný morový kostým zo 17. storočia
I. Columbina, ad vivum delineavit. Paulus Fürst Excud〈i〉t., Public domain, via Wikimedia Commons

Keď Paríž v roku 1619 zasiahla ďalšia vlna morovej epidémie, uznávaný lekár navrhol, ako by mal vyzerať ochranný kostým. Pre čo najmenší kontakt z nakazeným mal oblek pozostávať z dlhého plášťa zakrývajúceho celé telo, z vysokých čižiem, ochranných rukavíc , okuliarov a taktiež palice, s ktorou mal lekár manipulovať s chorými či mŕtvymi. Zaujímavosťou je ale najmä tradičný vtáčí zobák, ktorý  mal mať podľa odporúčaní dĺžku aspoň 16 cm. Na čo ale slúžil? V jeho útrobách bola totiž uložená špeciálna zmes bylín a vonných látok, ktoré mali slúžiť na očistenie vzduchu od morových výparov, nakoľko lekári v tej dobe verili, že mor je spôsobený skazeným vzduchom (miazmou).

Smutný pohľad na mŕtvych ľudí
Michel Serre, Public domain, via Wikimedia Commons

Keďže ale dnes už vieme, že mor sa šíril prostredníctvom baktérie Yersinia pestis, vieme aj to, že prínos byliniek bol nulový, no samotný fakt, že lekár bol týmto oblekom izolovaný od nakazených, zvyšoval beztak malé šance na prežite a položil historické základy na vznik biologických oblekov používaných dnes. Aj nejaká ochrana je lepšia ako žiadna, no nie?

Zdroj: ISBN 978-80-8159-836-4

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie