Domov História Epidémia cholery? Volajte Johna Snowa!

Epidémia cholery? Volajte Johna Snowa!

Autor: Miky

Pokiaľ patríte medzi seriálových nadšencov, určite vám je meno John Snow dobre známe. Vedeli ste ale, že seriálový John mal aj svojho reálneho predchodcu, ktorý sa navyše do histórie zapísal tučnými písmenami?

John Snow - anglický lekár a seriálová postava z Hier o tróny
John Snow – anglický lekár a seriálová postava z Hier o tróny, Zdroj: Wikimedia Commons, Youtube

V roku 1854 v londýnskej štvrti Soho celkom nevinne a nenápadne odštartovala epidémia cholery, ktorá mohla poľahky dopadnúť omnoho horšie. Policajný strážnik Thomas Lewis si so svojou manželkou Sarah spokojne nažívali vo svojom bytíku v Soho, kde sa po nešťastnom úmrtí prvého syna radovali aspoň z čerstvo narodenej dcéry Frances. Ani nie polročné bábätko ale 28.augusta znenazdajky začalo mať hnačky a zvracať. Vyplašená matka poslala manžela po doktora a počas upratovania vyprala v rukách zašpinené plienky, z ktorých špinavú vodu následne vyliala do žumpy nachádzajúcej sa v pivnici. No a tu sa koleso osudu roztočilo naplno, výsledkom čoho bolo 616 mŕtvych.

Originálna mapa výskytu cholery od Johna Snowa
Originálna mapa výskytu cholery od Johna Snowa, Public domain, via Wikimedia Commons

Po pár dňoch začali v okolí hromadne umierať ľudia a štatisticky túto nákazu neprežil každý ôsmy človek. Kým mnohí utekali, našli sa aj takí, ktorých práve táto situácia zaujímala. Medzi nimi bol aj John Snow, uznávaný anglický lekár. Ten sa naplno zahryzol do tohto prípadu, postupne chodil od dverí k dverám, počúval svedectvá a hľadal dôkaz k svojmu tvrdeniu, že cholera nie je prenášaná vzduchom, ale nejakým neznámym mikroorganizmom v kontaminovanej vode. No a čo čert nechcel, John sa dostal aj do bytu Lewisovcov, kde si vypočul príbeh z inkriminovaného dňa.

Krčma v Soho nesúca meno anglického doktora Johna Snowa
Krčma v Soho nesúca meno anglického doktora Johna Snowa, Jamzze, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

John postupne zistil, že žumpa z bytu Lewisovcov smerovala až do veľkej nádrže, ktorá bola umiestnená hneď vedľa studne zásobujúcej oblasť pitnou vodou. Presakovaním sa baktérie dostali do tejto zásobárne, no a pohroma tak bola razom na svete. Apelujúci Snow vyjadril svoje presvedčenie na príslušných miestach a kompetentní dali urýchlene odstrániť kľuku na studni, čím zachránili stovky životov.

Replika studne, ktorej kľuku dal John Snow odstrániť
Replika studne, ktorej kľuku dal John Snow odstrániť, Jamzze, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sám Snow sa nakoniec objavenia baktérie cholery či celkového vyhubenia tohto ochorenia nedožil, keďže ako 45-ročný umrel na mŕtvicu. Dodnes ho ale nie len v Británii považujú za hrdinu a priekopníka medicíny, no a na jeho počesť nájdeme na Broad Street repliku studne, ktorá si mohla vziať omnoho viac životov.

Zdroj: Oliver Zajac – John Snow zachraňuje svet: cholera vo viktoriánskom Londýne

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie