Domov História Chyby, ktoré zmenili chod dejín

Chyby, ktoré zmenili chod dejín

Autor: Miky

„Mýliť sa, je ľudské“ alebo „každý robí chyby“ sú určite pravdivé výroky. Nad menšími chybami len mávneme rukou. No niektoré drobné chyby prerastú do kolosálnych rozmerov.

Zabudnutý kľúč

Ľoď Titanic
F.G.O. Stuart (1843-1923), Public domain, via Wikimedia Commons

Všetci dobre poznáme príbeh, že Titanik sa potopil kvôli kolízii s ľadovcom. Málokto však vie, aká zásadná maličkosť tomu prechádzala. Pred plavbou bol druhý dôstojník David Blair preradený na RMS Olympic1 a so sebou vzal aj jednu dôležitú vec – kľúč od skrinky s ďalekohľadom. Tým pádom posádka nemala počas celej plavby prístup k ďalekohľadu, ktorý mal slúžiť práve na včasné varovanie pred ľadovcami. Táto zhoda náhod stála 14. apríla 1912 život viac než 1500 ľudí.

Slabá príprava na príhovor

Koniec 80-tych rokov sa vo východnom bloku spájal s postupným otváraním sa západu a koncom studenej vojny. Po vzore Sovietskeho zväzu chceli zaviesť určité reformy aj v NDR. Tieto reformy sa týkali cestovania, avšak nemali znamenať úplné otvorenie hraníc, len nepatrné upravenie dobových pravidiel.

Oznámiť ich mal Günter Schabowski, ktorý si ale dopredu neprečítal, čo vlastne bude oznamovať. Pri dlhom prejave spomenul aj to, že každý bude mať právo vycestovať do zahraničia. Keď sa reportéri nepripraveného politika spýtali, kedy tieto opatrenia začnú platiť, odpovedal: „Okamžite.“2 Novinári a televízia informovali o tejto skutočnosti široké masy a tak Berlínsky múr padol za obeť rozvášneným davom.

Vražda Františka Ferdinanda

Čin, ktorý odštartoval 1. svetovú vojnu, sa odohral 28. júna 1914 v Sarajeve. V osudný deň mu predchádzal jeden neúspešný pokus, kedy Nedeljko Čabrinovič hodil na arcivojvodove vozidlo granát, ale ten vybuchol až za autom, pričom zranil viacero ľudí. Arcivojvoda s manželkou trvali na tom, že zranených neskôr navštívia v nemocnici.3

A tak po odchode z guvernérovej rezidencie nastúpili do auta, no vodič nevedel, že pôvodné plány návštevy sa zmenili. Keď bol vodič o zmene plánu informovaný, musel auto otočiť a pokračovať bočnými uličkami. Tam ich spozoroval Gavrila Princip, ktorý akurát sedel v kaviarni a svoju šancu využil.

Drahá oslava narodenín

Vylodenie spojencov v Normandii
Vylodenie spojencov v Normandii, Public domain, via Wikimedia Commons

V tomto prípade nevieme, aká finančne nákladná oslava narodenín bola, ale narážame na cenu, ktorú muselo zaplatiť Nemecko. 6. 6. 1944 sa spojenci vylodili v Normandii. Nemeckú obranu mal viesť generál Erwin Rommel, no ten sa deň pred tým rozhodol odísť za manželkou kvôli už spomínanej oslave narodenín4 a aj preto, že podľa predpovede malo byť zlé počasie a teda nepredpokladal útok spojencov.

Neopatrná zvedavosť

Druhá polovica 19. storočia v Rusku sa točila okolo atentátov na cára Alexandra II. Obyvatelia neboli spokojní so spoločenskou situáciou a tak svoj hnev upriamili na panovníka. Ten mal pri viacerých pokusoch šťastie. V roku 1867 o vlások unikol smrti, keď na neho vystrelil terorista. Ešte väčšie šťastie mal pri ceste domov vlakom z Krymu v roku 1879.

Maľba zachytávajúca atentát na Alexandra II.
Maľba zachytávajúca atentát na Alexandra II., Public domain, via Wikimedia Commons

Na trati boli pripravené nálože, no na poslednú chvíľu si kvôli poruche vlak s batožinou a vlak s cárom vymenili poradie a tak bol vyhodený do vzduchu „nesprávny“ vlak. 1. marca 1881 sa cár stal terčom ďalšej explózie. Tá však zranila len jeho stráž a cár sa rozhodol prezrieť si miesto výbuchu a vystúpil z koča. V tom vybuchla bomba, ktorá ukončila cárov život.5

Zdroje:

  1. https://history.howstuffworks.com/history-vs-myth/binoculars-aboard-titanic.htm
  2. https://www.nytimes.com/2014/11/07/opinion/how-the-berlin-wall-really-fell.html
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Archduke_Franz_Ferdinand_of_Austria
  4. https://www.dailymail.co.uk/news/article-3674435/How-Mrs-Rommel-s-birthday-helped-win-war-Nation-s-distinguished-soldier-Lord-Bramall-explains-German-defence-efforts-faltered-Normandy-invasion-Nazi-general-absent.html
  5. Historická revue, 12/2020

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie