Domov História Najdlhšie vládnuci panovníci v dejinách

Najdlhšie vládnuci panovníci v dejinách

Autor: Miky

Osudy ľudí, ktorí mali privilégium vládnuť, boli naozaj rôznorodé. Kým niektorí vládli pár hodín či dní, iným sa podarilo sedieť na tróne aj vyše 70 rokov. Tento článok bude práve o nich.

Ľudovít XIV.

Ľudovít XIV.

Ľudovít XIV., maľba od Hyacinthea Rigauda

Panovník, známy aj pod menom Kráľ Slnko, vládol Francúzsku celých 72 rokov a 110 dní, čo z neho robí najdlhšie vládnuceho panovníka všetkých čias. Medzi zaujímavosti jeho života patrí, že na trón nastúpil už ako 4-ročný v roku 1643. Za manželku si vzal sesternicu z prvého kolena z politických dôvodov, ako bolo v danej dobe zvykom. S manželkou mal 6 detí, no len jedno sa dožilo dospelosti. Mimo toho mal viacerých potomkov s početnými milenkami. Ľudovít XIV. dal postaviť Zámok Versailles a samého seba považoval za zvoleného Bohom. Po tomto známom francúzskom panovníkovi je dokonca pomenovaný štát – Louisiana v USA.

Rama IX.

Rama IX.

Rama IX. počas korunovácie

Thajský panovník, vlastným menom Bhumibol Adulyadej, sa narodil v roku 1927 v USA, čo z neho robí jediného panovníka narodeného na území spojených štátov. Na trón nastúpil po druhej svetovej vojne v roku 1946, keď bol zastrelený vtedajší panovník – jeho brat. Thajsku vládol celých 70 rokov a 126 dní. Rama IX. mal rád jazz a sám hral na saxofón. Medzi zaujímavosti z jeho života patrí aj to, že ako jedinému thajskému panovníkovi mu bol udelený patent.

Ján II.

Ján II. Dobrý

Ján II., maľba od Józsefa Árpáda Koppaya

Lichtenštajnský panovník sa narodil na území dnešného Česka v obci Lednice v roku 1840. Panovania sa ujal ako 18-ročný a vládol nepretržite celých 70 rokov a 91 dní. Počas vlády Jána II., zvaného aj prívlastkom Dobrý, Lichtenštajnsko prijalo prvú ústavu vo svojej histórii, vystúpilo z Nemeckého spolku a zrušilo armádu. Nikdy sa neženil a nemal žiadne deti. Zaujímavým faktom o jeho živote je, že nežil na území Lichtenštajnska. Takisto ako sa narodil, tak aj zomrel na území dnešného Česka.

Alžbeta II.

Alžbeta II.

Alžbeta II. počas 2. sv. vojny

Asi najznámejšia osobnosť z tohto zoznamu je súčasná britská kráľovná Alžbeta II. Narodila sa v roku 1926 a korunovaná bola v roku 1953, čo z nej robí panovníčku už 68 rokov a 353 dní. Počas jej vlády sa na poste ministerského predsedu (premiéra) Veľkej Británie vystriedalo 14 ľudí. Svojho manžela, ktorý je jej bratrancom z tretieho kolena, stretla prvýkrát vo veku 8 rokov. Britská kráľovná chová psy a jej najobľúbenejším plemenom je corgi. V Británii je jedinou osobou, ktorá na šoférovanie nepotrebuje vodičský preukaz. Zaujímavosťou je, že je fanúšičkou futbalového klubu Arsenal Londýn, ktorý jej v poslednom čase veľa radosti nerobí.

Pacal Veľký

Pacal Veľký

Pohrebné šperky Pacala Veľkého, Autor: Wolfgang Sauber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Po pravdepodobne najznámejšej osobnosti tohto zoznamu prichádza tá najmenej známa. Mayský panovník, celým menom Kʼinich Janaab Pakal I, bol hlavou (ahau) mayského mestského štátu Palenque od roku 615 do roku 683, čo z neho robí piateho najdlhšie vládnuceho panovníka v dejinách. Zaslúžil sa o rozmach Palenque a dal postaviť mnoho budov, ktorých rozostavenie odrážalo postavenie hviezd na oblohe. Jeho život a vláda sú zdokumentované prostredníctvom hieroglyfov v jednej z týchto budov. Pozostatky Pacala Veľkého objavili v precízne zdobenom sarkofágu v polovici 20. storočia.

František Jozef I.

František Jozef I.

František Jozef I., maľba od Philip de László

Na záver tu máme panovníka, ktorý sa zapísal aj do našich dejín, pretože vládol celých 67 rokov a 355 dní Rakúsku-Uhorsku, ktorého súčasťou bolo na prelome 19. a 20. storočia aj Slovensko. Narodil sa v roku 1830 vo Viedni a hoci nebol priamym nasledovníkom trónu, nakoniec to bol on, kto zasadol na trón po abdikácii svojho strýka Ferdinanda I. Počas život Františka Jozefa I. bol nastolený Rakúsko-uhorský dualizmus, čím vznikli dva štáty so spoločným panovníkom. Život Františka Jozefa I. poznačila smrť jeho blízkych. Najprv bol zavraždený jeho brat Maximilián, vládca Mexika, neskôr jeho syn a dedič rakúsko-uhorského trónu princ Rudolf spáchal samovraždu. Následne bola zavraždená jeho manželka Sisi a nakoniec bol atentátom ukončený život jeho synovca a následníka Františka Ferdinanda v roku 1914, čo viedlo k začiatku 1. svetovej vojny.

Mohlo by Vás zaujímať