Domov Geografia Zaujímavosti o vlajkách

Zaujímavosti o vlajkách

Autor: Miky

Pri prvom pohľade na slovné spojenie zaujímavosti o vlajkách si mnoho z nás povie, že čo na vlajkách môže byť vôbec zaujímavé. Predsa sme našli hneď niekoľko zaujímavostí, s ktorými sa môžete vytiahnuť pred priateľmi či známymi. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

Nezvyčajné tvary vlajok

Na svete máme momentálne oficiálne195 krajín, z toho 193 krajín je aj členom OSN. [1] Väčšina z nich má obdĺžnikový tvar vlajky, ale tri krajiny vyčnievajú z radu iným tvarom vlajky. Z týchto troch krajín, majú dve krajiny sveta štvorcový tvar vlajky. Sú nimi Švajčiarsko a Vatikán, ktorý je zároveň najmenšou krajinou na svete.

Jedinou štátnou vlajkou na svete, ktorá nemá 4 hrany je vlajka Nepálu. Jeho päťcípa štandarda pozostáva z dvoch trojuholníkov, ktoré predstavujú vrchy Himalájí a dve hlavné náboženstvá Nepálu – budhizmus a hinduizmus. Takisto sa tu nachádza aj motív slnka a mesiaca, ktoré majú symbolizovať nádej, že krajina bude večná ako slnko a mesiac. [2]

Vlajka Nepálu
Vlajka Nepálu

Najčastejšie motívy na vlajkách

Mnoho vlajok má určitý spoločný motív. Tak ako v prípade Nepálu, približne tretina krajín sveta má na svojej zástave určitý náboženský motív. Najviac z nich má motív najrozšírenejšieho náboženstva na svete – kresťanstva. Na ich vlajke sa v tomto prípade nachádza určité zobrazenie kríža, ako napríklad v prípade škandinávskych krajín či Slovenska (viac o pôvode názvov krajín tu).

Druhým najrozšírenejším motívom na vlajkách je, ako sa dalo očakávať, polmesiac a hviezda symbolizujúce islam. Tento motív majú takmer všetky krajiny severnej Afriky a blízkeho východu. [3] Vlajky ďalších krajín, ako už spomenutý Nepál, či India a Izrael obsahujú motívy budhizmu, hinduizmu respektíve judaizmu.

Okrem náboženských motívov obsahujú vlajky mnohých krajín zvieratá, pričom najčastejšie sa jedná o orla resp. orlicu. Na vlajkách sa dokonca dajú rozoznať. Albánsko či Srbsko majú orla s dvomi hlavami, čo v heraldike symbolizuje orla. Poliaci či Moldavci majú na vlajke orla s jednou hlavou, čo symbolizuje orlicu. Zaujímavosťou zo zvierat na vlajkách je nepochybne hromový drak na zástave Bhutánu.

5 krajín sveta má na svojej vlajke budovu. Sú nimi Afganistan (ešte pred prevzatím moci Talibanom), Kambodža, San Maríno, Španielsko a Portugalsko. [4]

Niektoré krajiny majú na svojej zástave dokonca zbrane. Africký Mozambik má samopal AK47, Bolívia a Guatemala skrížené muškety, Haiti delá a z tradičnejších zbraní sú to meče na vlajkách Saudskej Arábie a Angoly či oštepy na vlajke Keni.

Naozaj raritou medzi motívmi na vlajkách krajín je zobrazenie ich mapy. Len dve krajiny sveta majú na svojej zástave vyobrazenú mapu: Cyprus (z roku 1960) a Kosovo (z roku 2008). K týmto dvom krajinám sa niekedy radí aj Tuvalu, ale to nemá vo svojej vlajke skutočnú mapu, ale 9 hviezd, ktoré predstavujú jeho ostrovy.

Význam farieb na vlajkách

Farby na zástavách krajín po celom svete majú určitý význam a nie sú zvolené náhodne. Väčšinou sa viažu na históriu či prírodné bohatstvo krajiny. Medzi najčastejšie farby vlajok patrí červená, modrá či žltá. Červená farba často symbolizuje krv, vojnu či odvahu, pričom modrá farba predstavuje slobodu a žltá farba na vlajke predstavuje bohatstvo, energiu alebo spravodlivosť. [5]

Najmenej zastúpenou farbou na vlajkách je fialová. Má to historický dôvod a to ten, že výroba fialovej farby bola náročná a drahá, preto symbolizovala postavenie a bohatstvo ľudí odetých v danej farbe. Táto farba sa nachádza len na zástavách dvoch krajín a týmito krajinami sú Nikaragua a Dominika. Obe krajiny začali používať svoje vlajky až na konci 19. storočia a v priebehu 20. storočia, kedy už fialová farba nebola taká vzácna. No na oboch vlajkách je fialová zastúpená okrajovo. V prípade Dominiky je fialový národný vták tohto ostrova – amazoňan cisársky. V prípade Nikaraguy je to jeden pás dúhy v znaku krajiny.

Väčšina krajín má na svojej vlajke trikolóru. Belize v počte farieb ale vyniká nad ostatnými krajinami. Na svojej vlajke ich má totižto až 12!

Vlajka Belize
Belize

Najstaršia a najnovšia vlajka sveta

O najdlhšie používanú vlajku sveta súperia Škótsko a Dánsko. Podľa Guinessovej knihy rekordov má navrch Dánsko, ktorého vlajka sa objavila už v druhej polovici 14. storočia ako biely kríž na červenom pozadí. [7] Najnovšia štátna vlajka sveta samozrejme patrí najmladšej krajine na Zemi, ktorou je Južný Sudán. Vlajka Južného Sudánu bola navrhnutá už v roku 2005, ale oficiálne bola prijatá až v roku 2010, pričom Južný Sudán získal nezávislosť v roku 2011. Pre zaujímavosť, súčasný motív slovenskej vlajky – dvojkríž na modrom návrší – bol prvýkrát použitý počas slovenského povstania v roku 1848. [8]

Slovenská vlajka použitá počas jesennej výpravy v roku 1848
Slovenská vlajka použitá počas jesennej výpravy 1848

Zdroje:

  1. United Nations
  2. University of Montana
  3. Pew Research
  4. World Atlas
  5. All Star Flags
  6. World Atlas
  7. Guiness World Records
  8. Wikipedia

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie