Domov Geografia To naj z geografie Slovenska: Vodopády, rieky a jazerá

To naj z geografie Slovenska: Vodopády, rieky a jazerá

Autor: Miky

O Slovensku toho vieme všetci určite veľa. Stále sa však nájdu veci, ktoré nás môžu prekvapiť. Objavte s nami najvyššie vodopády, najdlhšie rieky, najstaršiu vodnú nádrž či najväčšie jazero na Slovensku.

Vodopády

Vodopády sú častým cieľom turistov a na Slovensku si určite je z čoho vyberať. V našej hornatej krajine totiž evidujeme až okolo 200 vodopádov, z ktorých väčšina má od 2 do 5 metrov. Naše naj vodopády začneme samozrejme tým najvyšším. Je ním Kmeťov vodopád s výškou približne 80 metrov, ktorý sa nachádza na prelome Nefcerskej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách.

V našom najvyššom pohorí sa nachádza aj jeden z najmohutnejších a najnavštevovanejších vodopádov v našej krajine. Je ním vodopád Skok, ktorý sa nachádza v strednej časti Mlynickej doliny „na skok“ od Štrbského plesa.

Priamo v obci Lúčky na Liptove sa nachádza 12 metrov vysoký Lúčanský vodopád, ktorý je najvyšším travertínovým vodopádom u nás. Tento vodopád je zaujímavý aj tým, že sa neustále mení vďaka usadeninám z minerálnych prítokov potoka Teplianka. [2]

Rieky

Každá rieka začína svoju púť prameňom. Jediným architektonicky upraveným prameňom rieky na Slovensku je prameň Nitry v Malej Fatre, ktorý je označený kaplnkou z 19. storočia. Rieka Nitra je zaujímavá aj tým, že bola umelo skrátená vybudovaním kanála, ktorý prepojil Váh a Nitru pri Nových Zámkoch. Pôvodne sa Nitra vlievala do našej najdlhšej rieky až pri Komárne. [3]

Na toku rieky Váh sa nachádza až 26 vodných stavieb, čo je jednoznačne najvyšší počet vodných stavieb na rieke na Slovensku. Do Váhu sa vlieva aj Orava, ktorá je u nás jedinou riekou, ktorá je ako prítok väčšia než hlavný tok.

Pohľad z vtáčej perspektívy na rieky Orava a Váh
TibX, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Na opačnom konci rebríčka dĺžky riek na našom území sa nachádza Tisa, ktorá na juhovýchode Slovenska tvorí len asi 5 km hranice s Maďarskom. Na druhej strane republiky tvorí hranicu Slovenska s Maďarskom mohutný Dunaj. Ten je jednoznačne najväčšou riekou Slovenska. Celkovo je Dunaj druhou najdlhšou európskou riekou, pričom preteká až cez 10 krajín. Ďalšou riekou, ktorá tvorí našu južnú hranicu je Ipeľ, ktorý počas svojej cesty prekonáva najmenší spád (940 m). Naopak Poprad prekonáva najväčší spád a to až 1567 m.

Pozrite si aj to naj z nížin, pohorí a dolín Slovenska:

Jazerá a vodné nádrže

Základným rozdielom medzi jazerami a vodnými nádržami je ten, že jazerá vznikli prirodzeným spôsobom. Jazier na Slovensku nemáme až tak veľa, no predsa sa tu nejaké naj nájde. Najväčšie jazero na Slovensku je Veľké Hincovo pleso, ktoré je zároveň aj najhlbším jazerom Slovenska. Pleso je hlboké až takmer 54 m a je zároveň najvyššie položeným jazerom na Slovensku, kde sa vyskytuje pstruh potočný. Ten tu bol umelo vysadený v 60. rokoch minulého storočia. U nás je najvyššie položeným jazerom Modré pleso, ktoré sa nachádza vo výške až 2192 m.n.m.

Veľké Hincovo pleso
Veľké Hincovo pleso, Foto: ToFakt.sk

Najväčšou aj najobjemnejšou nádržou na Slovensku je Oravská priehrada, ktorá je zároveň najstaršou veľkou vodnou nádržou u nás. Vybudovali ju v rokoch 1941 až 1952. [4] V rozlohe ju nasleduje Zemplínska šírava a v objeme Liptovská Mara. Celkovo najstaršou vodnou nádržou u nás je Veľká Vodárenská nádrž v Banskej Štiavnici, ktorej pôvod siaha do roku 1510. [5] Najvyššiu hrádzu však nemá ani jedna z uvedených priehrad. Tou sa môže pýšiť Ružín na Hornáde s výškou až 63,2 m.

Zdroje:

  1. ISBN: 978-80-89226-96-2
  2. Visit Liptov
  3. Wikipedia
  4. SEAS
  5. www.banskastiavnica.travel

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie