Domov Geografia To naj z geografie Slovenska: Nížiny, pohoria a doliny

To naj z geografie Slovenska: Nížiny, pohoria a doliny

Autor: Miky

O Slovensku toho samozrejme vieme všetci veľa. Zopakovať si niektoré vedomosti nikdy nie je na škodu. No schválne, viete, ktorá je najväčšia nížina na Slovensku, ktoré pohorie je to najmenšie či aká je najdlhšia dolina Slovenska?

Nížiny

Záhorska nížina, Stanislav Doronenko, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Časť reliéfu s výškou do 300 m.n.m pokrýva približne tretinu povrchu Slovenska. Najväčšia nížina je Podunajská nížina s rozlohou cca 10 000 km2. Vznikla poklesom zemskej kôry v treťohorách, kedy bola zaliata morom. Najnižšia nížina je Východoslovenská nížina, kde sa nachádza aj najnižší bod Slovenska s výškou 93,8 m.n.m. Najviac zalesnenou nížinou je Záhorská nížina, ktorej reliéf je tvorený pieskom. Proti prirodzenému pohybu piesku tu boli za vlády Márii Terézie vysadené borovicové lesy.

Pohoria

Vysoké Tatry, Jakub Krajňák, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Začneme s naj, ktoré pozná takmer každý. Najvyššie pohorie na Slovensku sú Vysoké Tatry (2655 m.n.m), kde sa na Lomnickom štíte nachádza aj najvyššie položená botanická záhrada v strednej Európe (podľa niektorých zdrojov dokonca v celej Európe). Poľana (1458 m.n.m.) je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku. Od roku 1981 je chránenou krajinnou oblasťou. Najvyšším bradlovým pohorím sú Pieniny (1050 m.n.m.), na ktoré sa môžete pozerať počas plavby na plťke Dunajcom. Naopak najnižším a najmenším slovenským pohorím je Burda (395 m.n.m.). Najrozsiahlejším pohorím, resp. po novom sústavou pohorí, je Slovenské rudohorie s rozlohou približne 4000 km2. [2]

Pozrite si aj ďalší článok z tejto kategórie:

Doliny

Zádielská tiesňava, Martin Hlauka (Pescan), via Wikimedia Commons

Doliny sú výsledkom riečnej alebo ľadovcovej činnosti. Oficiálne najdlhšou dolinou na Slovensku je dolinu Váhu. Zaujímavosťou je, že sa v nej nachádza sústava 22 vodných elektrární. Najdlhšia dolina nachádzajúca sa v jednom pohorí je Ľubochnianska dolina, ktorá má 25km. K dolinám patria nepochybne aj prielomy, pričom najväčší z nich meria 10km a je ním Strečniansky prielom so známym Domašínskym meandrom. Najznámejšie prielomy sú prielomy Dunajca či Hornádu. Najhlbšou tiesňavou je Zádielská dolina, ktorá má v najužších miestach šírku 10m. Hlboká je takmer 400m a nachádza sa v Slovenskom krase. Na Slovensku máme dokonca aj kaňony: Kaňon Slanej a Kaňon Štítnika.

Zdroje:

  1. ISBN 978-80-89226-96-2
  2. poznajslovensko.sk

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie