Domov Geografia Krajiny a štáty, ktoré sú oveľa väčšie než ste si doteraz mysleli

Krajiny a štáty, ktoré sú oveľa väčšie než ste si doteraz mysleli

Autor: Miky

V článku 6 krajín, ktorých veľkosť Vás prekvapí sme sa zamerali na krajiny z top 20 v rebríčku krajín podľa rozlohy. V dnešnom článku nájdete krajiny, ktoré svojou rozlohou nepatria medzi svetových gigantov, no ich veľkosť ste si doteraz možno neuvedomili. Zaujímavé porovnania s mapou Európy poskytujú úplne nový pohľad na geografiu sveta.

Island

Mapa, na ktorej je porovnávaná veľkosť Islandu

Pri pomyslení na krajinu ohňa a ľadu si väčšina z nás predstaví malý ostrov v severnom Atlantickom oceáne. Pravdou však je, že s rozlohou niečo cez 102 000 km2 je dvakrát väčší ako Slovensko.

Madagaskar

Mapa, na ktorej je porovnávaný ostrov Madagaskar

Ostrov známy najmä vďaka lemurom a baobabom má rozlohu až 587 041 km2, čo z neho robí 4. najväčší ostrov a 2. najväčšiu ostrovnú krajinu na svete po Indonézii. [1] Slovensko by sa na Madagaskar zmestilo až 12-krát.

Aljaška, USA

Mapa, na ktorej je porovnávaná Aljaška

Najväčší štát Spojených štátov amerických bol kúpený od Ruska v roku 1867 za 7,2 milióna dolárov. [2] Spočiatku bola Aljaška považovaná za bezcenný kus ľadu, no negatívne pocity z kúpy zmenila Zlatá horúčka na Klondiku z konca 19. storočia. Aljaška zaberá vyše 17% celkovej rozlohy USA.

Pozrite si 10 zaujímavých máp, ktoré zmenia vaše videnie sveta:

Kuba

Mapa, na ktorej je porovnávaná Kuba

Najväčšia karibská krajina má rozlohu takmer 110 000 km2 a skladá sa z 2 hlavných (Kuba, Ostrov Mládeže) a množstva malých ostrovov. Ostrov Kuba má na dĺžku okolo 1200 km, čo je približne vzdialenosť medzi Bruselom a Košicami.

Nový Zéland

Mapa, na ktorej je porovnávaný Nový Zéland

Aotearoa, ako znie názov tejto krajiny v Maorčine, je 6 najväčšia ostrovná krajina sveta [1], ktorá sa skladá zo Severného, Južného a 700 ďalších ostrovov [3]. Ako môžete vidieť na obrázku, pri preložení jeho územia cez mapu Európy siaha Nový Zéland od Záhrebu po Rigu.

Bangladéš

Mapa, na ktorej je porovnávaný Bangladéš

Krajina bola kedysi súčasťou Britskej Indie a neskôr Pakistanu, hoci s ním nezdieľa ani spoločnú hranicu. V tomto období niesla krajina meno Východný Pakistan a po rozdelení Pakistanu sa stala jednou z najhustejšie obývaných krajín sveta. Na ploche len niečo cez 148 000 km2 žije až 165 miliónov ľudí. Naproti tomu podobne veľké Grécko má len 10,7 milióna obyvateľov.

Neprehliadnite aj ďalší článok zo série:

Zdroje:

  1. WorldAtlas
  2. Library Of Congress
  3. Teara
  4. Rozlohy: Wikipedia
  5. Obrázky: TheTrueSize.com

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie