Domov Geografia Krajiny a štáty, ktoré sú oveľa väčšie než ste si doteraz mysleli

Krajiny a štáty, ktoré sú oveľa väčšie než ste si doteraz mysleli

Autor: Miky

V článku 6 krajín, ktorých veľkosť Vás prekvapí sme sa zamerali na krajiny z top 20 v rebríčku krajín podľa rozlohy. V dnešnom článku nájdete krajiny, ktoré svojou rozlohou nepatria medzi svetových gigantov, no ich veľkosť ste si doteraz možno neuvedomili. Zaujímavé porovnania s mapou Európy poskytujú úplne nový pohľad na geografiu sveta.

Island

Pri pomyslení na krajinu ohňa a ľadu si väčšina z nás predstaví malý ostrov v severnom Atlantickom oceáne. Pravdou však je, že s rozlohou niečo cez 102 000 km2 je dvakrát väčší ako Slovensko.

Madagaskar

Ostrov známy najmä vďaka lemurom a baobabom má rozlohu až 587 041 km2, čo z neho robí 4. najväčší ostrov a 2. najväčšiu ostrovnú krajinu na svete po Indonézii. [1] Slovensko by sa na Madagaskar zmestilo až 12-krát.

Aljaška, USA

Najväčší štát Spojených štátov amerických bol kúpený od Ruska v roku 1867 za 7,2 milióna dolárov. [2] Spočiatku bola Aljaška považovaná za bezcenný kus ľadu, no negatívne pocity z kúpy zmenila Zlatá horúčka na Klondiku z konca 19. storočia. Aljaška zaberá vyše 17% celkovej rozlohy USA.

Kuba

Najväčšia karibská krajina má rozlohu takmer 110 000 km2 a skladá sa z 2 hlavných (Kuba, Ostrov Mládeže) a množstva malých ostrovov. Ostrov Kuba má na dĺžku okolo 1200 km, čo je približne vzdialenosť medzi Bruselom a Košicami.

Nový Zéland

Aotearoa, ako znie názov tejto krajiny v Maorčine, je 6 najväčšia ostrovná krajina sveta [1], ktorá sa skladá zo Severného, Južného a 700 ďalších ostrovov [3]. Ako môžete vidieť na obrázku, pri preložení jeho územia cez mapu Európy siaha Nový Zéland od Záhrebu po Rigu.

Bangladéš

Krajina, ktorá bola kedysi označovaná ako Východný Pakistan, je jednou z najhustejšie obývaných krajín sveta. Na ploche len niečo cez 148 000 km2 žije až 163 miliónov ľudí. Naproti tomu podobne veľké Grécko má len 10,7 milióna obyvateľov.

Neprehliadnite aj podobný článok: 6 krajín, ktorých veľkosť Vás prekvapí

Zdroje:

  1. https://web.archive.org/web/20171207094959/http://www.worldatlas.com/articles/which-are-the-island-countries-of-the-world.html
  2. https://guides.loc.gov/alaska-treaty
  3. https://teara.govt.nz/en/natural-environment/page-1
  4. Rozlohy: https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
  5. Obrázky: thetruesize.com

Mohlo by Vás zaujímať