Domov Články Čo je Bristolská stupnica? Tvar stolice prezdrádza mnoho

Čo je Bristolská stupnica? Tvar stolice prezdrádza mnoho

Autor: Dano

Málokto z nás by povedal, že konzistencia a tvar stolice je hlavným predmetom skúmania mnohých vedeckých tímov. Na základe ich výskumov a bádania sa vieme dozvedieť veľa o našom zdraví. Pripravili sme si pre Vás to pravé čítanie pri pobyte na wc.

Stolica vytvarovaná z plastelíny so smajlíkom

Aj keď je to úplne prirodzená súčasť našich každodenných životov, v spoločnosti sú väčšinou debaty o stolici a vyprázdňovaní tabu. Dnes sa ale chceme práve o stolici pobaviť trošku z vedeckého hľadiska a odhaliť niečo viac o jej klasifikácií, zložení či o tom, čo prezrádza o našom zdraví.

Zloženie

Približne tri štvrtiny ľudskej stolice tvorí voda, vďaka čomu každý deň prichádzame o v priemere 100ml tekutín. Cca jednu tretinu pevných zložiek tvoria baktérie, ktoré kedysi slúžili ako črevná flóra. Ďalšiu tretinu tvorí nestráviteľná rastlinná vláknina – čím viac ovocia a zeleniny skonzumujeme, tým objemnejšiu stolicu vytvoríme. Z priemerných 100-200g denne sa vďaka bohatej rastlinnej strave môžeme dostať až na 500g. Posledná tretina sú odpadové látky – zvyšky cholesterolu, farbív či liekov.

Dieťa sediace na nočníku

Farba

Prirodzená farba ľudskej stolice je hnedá až žltohnedá, a to aj vtedy, keď nezjeme nič tejto farby (aj moč má rovnako tak vždy nejaký odtieň žltej). Farba totiž úzko súvisí s krvou – každú sekundu v ľudskom tele vzniká 2,4 milióna nových červených krviniek, a približne rovnaké množstvo zároveň zaniká. Červená farbivo z odumretých krviniek sa postupne zmení na zelené a z neho zas na žlté (podobný proces ako pri vzniku modriny). Malú časť tejto žltej farby vylúčime močom, väčšina sa ale dostáva do čriev, kde z nej baktérie urobia hnedú.

Problémom je ale, keď naša stolica má inú farbu. Čierna alebo červená indikuje, že v stolici sa nachádzajú celé červené krvinky, takže by ste v takýchto prípadoch mali čím skôr zvážiť návštevu lekára. Šedé odtiene dávajú najavo problém v rúrke medzi pečeňou a črevom. Táto trubica môže byť zalomená alebo stlačená, vplyvom čoho sa krvné farbivo nemôže dostať do stolice. Svetlohnedý až žltý odtieň môže okrem iného indikovať Meulengrachtovu chorobu, ktorá je veľmi rozšírená, aj keď o nej ľudia vo všeobecnosti nevedia (podľa odhadov ňou trpí až 8% populácie). Pri tejto chorobe enzým zodpovedný za odbúravanie krviniek pracuje len s 30% účinnosťou, čo ale nemá prakticky žiadny vplyv na fungovanie tráviacej sústavy a celkové zdravie postihnutého. Krátkodobú zmenu farby do žltých odtieňov môže spôsobiť aj užívanie antibiotík či hnačka.

Tvar stolice

Vedeli ste o tom, že existuje niečo ako Bristolská stupnica tvarov stolice? Nie nevymýšľame si, naozaj už od roku 1997 odborníci klasifikujú ľudskú stolicu podľa jedného zo siedmich základných tvarov. Aj keď nedebatujeme o týchto témach často, je na mieste o nich hovoriť – mnoho ľudí totiž svoju stolicu nerieši, poprípade ju považuje za normálnu, pretože skrátka inú nepoznajú. V skutočnosti je ale za zdravú stolicu považovaný len 3. a 4. stupeň tejto stupnice, všetky ostatné by ste pri častejšom náleze mali konzultovať s lekárom. Ako teda konkrétna stupnica vyzerá?

 1. Samostatné tuhé hrudky (ako orechy), ktoré sa ťažko vylučujú
 2. Tvar klobásy zloženej z hrudiek
 3. Stolica ako klobása ale s prasklinami na povrchu
 4. Stolica pripomínajúca zubnú pastu – mäkká a hladká
 5. Mäkké hrudky s ohraničenými okrajmi
 6. Kašovitá stolica pozostávajúca z rozstrapkaných kúskov
 7. Vodnatá stolica bez pevných častí
Grafická ukážka Bristolskej stupnice tvarov stolice
Grafická ukážka Bristolskej stupnice

Tvar stolice spoľahlivo ukazuje, ako dlho putovala črevami – pri 1.type (zápcha) to bolo približne 100 hodín, pri type číslo 7 (hnačka) to mohlo byť len 10 hodín. Ideálne sú teda 3. a 4.typ , ktoré majú vyvážený pomer vody a pevných látok.

Zdroje:

 1. ISBN 9788055609560
 2. HEALTH
 3. MNT
 4. WEBMD
 5. WIKI

Mohlo by Vás zaujímať

Vitajte na ToFakt.sk. Táto stránka používa súbory cookies, ktoré sú využívané na štatistické účely a pomáhajú nám zlepšiť obsah stránky. Súhlasím Ďalšie informácie